Syn.: Irlbachia quelchii (N. E. Br.) Maas, Lisianthius brittonii R. O. Williams et Cheesman, Lisianthius quelchii N. E. Br., Macrocarpaea arborea (Britton) Ewan, Macrocarpaea quelchii (N. E. Br.) Ewan, Symbolanthus quelchii (N. E. Br.) Gleason
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rogersonanthus quelchii
Rozšíření: Endemit Guyanské vysočiny, pro vědu byl popsán z venezuelské části hory Roraima. Jeho areál zasahuje i do Brazílie a Guyany.
Ekologie: Roste na skalách a kamenitých terasách, v nadmořské výšce okolo 2600 m.
Rogersonanthus quelchii
Popis: Nízký keř, zhruba 100(–250) cm vysoký, chudě větvený, lysý, s větvemi v průřezu hranatými. Listy jsou nahloučené v horní části větví, vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až obvejčité, 3–4(–5) cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, kožovité, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu obvykle špičaté, na líci tmavě zelené, na rubu světlejší, lysé. Květenství je terminální, 1–3květé, květy jsou stopkaté; kalich je zvonkovitý, zhruba 1 cm dlouhý, 5četný; koruna je nálevkovitá, až 4,4 cm dlouhá, zelenožlutá, na bázi poněkud zúžená. Plodem je vejcovitá tobolka, až 2 cm dlouhá.
Poznámka: Rod Rogersonanthus zahrnuje tři druhy, všechny pocházejí ze severu Jižní Ameriky, jeden druh svým areálem zasahuje až na karibský ostrov Trinidad. Byl vyčleněn z početného rodu Macrocarpaea a pojmenován po americkém botanikovi a mykologovi Clarku Rogersonovi. Je řazen k tribu Helieae, nejvíce je spřízněn s rody Chelonanthus a Symbolanthus.
Rogersonanthus quelchii
Rogersonanthus quelchii
Rogersonanthus quelchii
Rogersonanthus quelchii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 1. 2016 (Venezuela, Roraima).