Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Romulea eximia
Rozšíření: Endemit malého území provincie Western Cape v Jihoafrické republice, vyskytuje se pouze v nížinách podél pobřeží Atlantiku mezi městečky Langebaan, Darling a Melkbos. Celý areál měří asi 650 km2.
Ekologie: Roste ve formaci renosterveld na stanovištích s písčitými půdami, často vzniklých zvětráním žulového podloží; preferuje místa v zimě a na jaře dostatečně vlhká a v létě vysýchavá. Lokality leží v nadmořské výšce 100–600 m. Kvete brzy na jaře.
Romulea eximia
Popis: Drobná vytrvalá bylina, hluboko pod povrchem půdy má bazální stonkovou hlízu, která je na bázi opatřena přímými, zašpičatělými zuby; rostliny dorůstají výšky 2–30 cm. Tvoří 3–8 přízemních listů, které jsou víceméně válcovité, 25–45 cm dlouhé, 1–1,5 mm v průměru, s 4 úzkými rýžkami. Vnější listeny jsou červenohnědé nebo zelenavé, s nezřetelným blanitým okrajem; blanitý okraj vnitřních listenů je široký, hnědavý; květ je zvonkovitý, 4–5(–6) cm dlouhý, okvětní trubka je uvnitř světle žlutá, řidčeji zelenavá, cípy jsou obkopinaté, 3,3–4 cm dlouhé, oranžově červené, růžové až sytě červené, na bázi s výraznými tmavočervenými příčnými skvrnami, na vnější straně cípů vnějších okvětních lístků jsou nepravidelné červené nebo žlutozelené čárky; tyčinky jsou 15–22 mm dlouhé; blizna zpravidla nedosahuje k vrcholu prašníků. Tobolka je přímé nebo šikmo vzhůru směřující stopce.
Ohrožení a ochrana: Druh byl v minulosti poměrně hojný, ale v současné době je známo jen 5 populací, které jsou ohroženy rozšiřujícím se obilnářstvím, zástavbou i invazemi nepůvodních druhů. Na 3 lokalitách, kde byly vyhlášeny soukromé přírodní rezervace, patří stále k nejvýraznějším druhům jarního aspektu. V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky je zařazen mezi ohrožené taxony (EN – endangered).
Poznámka: Typickým znakem tohoto druhu je červená nebo červenooranžová barva relativně velkých květů. Tato barva ani v tmavých skvrnách, které oddělují základní barvu okvětních cípů od žluté okvětní trubky, nepřechází do modrofialových tónů.
Romulea eximia
Romulea eximia
Romulea eximiaRomulea eximia
Romulea eximia
Romulea eximia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Darling Renosterveld Reserve, Oudepost Reserve, Waylands Reserve a Contreberg Reserve).