Syn.: Trichonema hirsutum Klatt
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Romulea hirsuta
Rozšíření: Areál se táhne západní částí jihoafrické provincie Western Cape od městečka Clanwilliam do okolí Střelkového mysu. Druh je v areálu dosti proměnlivý, lokální populace se v detailu liší velikostí květů, odstínem jejich barvy i charakterem kresby, ale i např. šířkou listů; bývají hodnoceny na úrovni variet.
Ekologie: Roste ve vegetaci renosterveld na vysýchavých písčitých půdách, na místech v zimě a záhy zjara dostatečně vlhkých. Lokality leží v rozpětí nadmořských výšek od hladiny moře do 500 m. Kvete brzy na jaře.
Romulea hirsuta
Popis: Vytrvalá, 10–15 cm vysoká bylina s bazální stonkovou hlízou, která se vyznačuje symetrickým zvonkovitým tvarem a kruhem jemných třásní zbylých po odumřelých listech. Listy jsou přízemní i lodyžní, bývá jich dohromady 2–6, jsou válcovité nebo zploštělé, 5–30 cm dlouhé a 0,5–4 mm široké, lysé nebo někdy drobně brvité, úzce nebo široce rýžkované. Vnější listeny jsou zelenavé, postrádají blanitý okraj; vnitřní listeny blanitý okraj mají, může být užší nebo širší, bělavý nebo vzácně hnědavý; květ je zvonkovitý, (1,5–)2–4,5 cm dlouhý, okvětní trubka je uvnitř žlutá, cípy jsou podlouhlé nebo obkopinaté, 1,5–3,5 cm dlouhé, meruňkově oranžové, růžové nebo červené, často na bázi s tmavými skvrnami, lemujícími okraje žlutého zbarvení okvětní trubky; tyčinky jsou 7–15 mm dlouhé; blizna dosahuje vrchol prašníků nebo je přesahuje. Tobolka je na šikmé nebo rozkladité stopce.
Ohrožení a ochrana: Rozšířenější druh, stále existuje dostatečný počet jeho populací, takže je v Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Typickým znakem tohoto druhu, pomineme-li znaky na hlízce, je barva květů, která bývá spíše v tónech do růžova. Charakteristické je rovněž umístění skvrn, které oddělují základní barvu okvětních cípů od sytěji žluté okvětní trubky: tyto skvrny často tvoří jakési obloučky.
Romulea hirsuta
Romulea hirsuta
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Darling Renosterveld Reserve).