Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Rosa abyssinica
Rozšíření: Afromontánní druh. Těžiště areálu leží v horách východní Afriky v Súdánu, Eritreji, Etiopii a Somálsku, dále se vyskytuje na jihozápadě Arabského poloostrova v Jemenu a Saúdské Arábii.
Ekologie: Křoviny, kamenné tarasy, v nadmořských výškách 1000–2800 m. Vyhledává stanoviště ovlivňovaná mlhami, kde teploty mohou poklesnout až k 0 °C.
Rosa abyssinica
Popis: Opadavý keř dorůstající výšky až 3 m. Větve jsou přímé, ostnité, ostny jsou zahnuté. Listy jsou lichozpeřené, s 2–3 jařmy, lístky jsou eliptické až vejčitě kopinaté, 10–45 mm dlouhé a 7–16 mm široké, kožovité, temně zelené, na okraji pilovité, lysé nebo na spodní straně na žilkách chlupaté, žlázkami jsou zakončeny i zuby na okraji listů. Květy tvoří chudá koncová květenství, vyrůstají na 1,5–3,5 cm dlouhých stopkách; kališní lístky většinou postrádají přívěsky, korunní lístky se téměř nepřekrývají, jsou bílé nebo světle žluté, 1,5–2,5 cm dlouhé, čnělky vytvářejí nad ústím šípku zřetelný sloupek. Plody jsou 0,7–1,8 cm dlouhé šípky, za zralosti oranžové až červené.
Rosa abyssinica
Rosa abyssinica
Rosa abyssinica
Rosa abyssinica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: hřeben mezi osadami Magada a Aden).