Syn.: Rosa blanda var. arkansana Best, Rosa lunellii Greene, Rosa rydbergii Greene, Rosa virginiana var. arkansana MacMillan
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Rosa arkansana
Rozšíření: Druh Severní Ameriky, vyskytuje se v prérijních oblastech kontinentu, zasahuje i na východ Skalistých hor. Druhotně se však objevil i na severovýchodním pobřeží USA a na jihovýchodě Kanady. V areálu se rozlišují dvě variety.
Ekologie: Roste v prérii, na suchých travnatých loukách a stráních, v křovinách a lesních lemech.
Rosa arkansana
Popis: Nízký opadavý keř, 10–50 cm vysoký. Větve jsou přímé nebo poléhavé, ostnité. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, lístků je obvykle 9–11, jsou eliptické až obvejčité, 1–4 cm dlouhé, na okraji pilovité, krátce chlupaté nebo lysé. Květy vyrůstají na koncích větví, jsou stopkaté, 5četné, dosahují 4–7 cm v průměru, kališní lístky jsou jednoduché, kopinaté, 10–25 mm dlouhé, žláznaté, korunní lístky jsou 15–25 mm dlouhé, růžové, někdy i bílé. Šípek je 8–12 mm dlouhý, červený, se vztyčenými vytrvalými kališními lístky.
Rosa arkansana
Rosa arkansana
Rosa arkansanaRosa arkansana
Fotografováno v srpnu 2013 (Kanada, Alberta, Manyberries Badlands), v létě 2013 (Alberta, Calgary, Nosehill Park) a 14. 10. 2013 (Alberta, Calgary, Cougar Ridge).