Syn.: Rosa amygdalifolia Ser., Rosa argyi H. Lév., Rosa cucumerina Tratt., Rosa laevigata var. kaiscianensis Pamp., Rosa laevigata var. leiocarpa Y. Q. Wang et P. Y. Chen, Rosa nivea DC., Rosa ternata Poir., Rosa triphylla Roxb. ex Lindl.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Rosa laevigata
Rozšíření: Druh pochází z jihovýchodní Asie (Tchaj-wan, severní Vietnam, Laos a jižní Čína – provincie Anhui, Fujian, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Shaanxi, Sichuan, Yunnan, Zhejiang). Pěstuje se v mnoha zemích, někdy zplaňuje (jihovýchod USA, Havajské ostrovy), na ostrovech Hawaii a Lanai invazivní.
Ekologie: Ve své domovině roste na skalnatých stanovištích a podél potoků, v nadmořských výškách od 200 až do 1600 m. Zplanělá roste v houštinách a lesích středně vlhkých oblastí, obsazuje narušené plochy.
Rosa laevigata
Popis: Stálezelený keř nebo až 10 m dlouhá popínavá liána. Kmínky jsou nejčastěji lysé, s rozptýlenými tlustými, hákovitými ostny, větévky někdy žláznatě chlupaté. Listy jsou složené, trojčetné, zřídka pětičetné, lístky kopinaté, kopinatě vejčité až eliptické, špičaté nebo tupé na vrcholu, na bázi klínovité, na okraji pilovité, terminální lístek je 5–7 cm dlouhý, postranní jsou menší, lesklé, hladké, střední žilka a řapíky někdy trochu ostnité; měkké palisty jsou čárkovité, opadavé. Květy jednotlivé, vonné, 5–10 cm široké, bez nápadných listenů. Stopky, češule a kališní lístky hustě štětinaté. Kališní lístky celokrajné, po odkvětu vzpřímené nebo rozestálé, neopadavé. Korunní lístky široce obvejčité, bílé, tyčinky žluté. Plody jsou hruškovité, oranžově červené až purpurově hnědé, dlouhé až 4 cm, hustě štětinaté.
Využití: Pěstuje se jako okrasná v řadě kultivarů. Lze ji pěstovat i v Evropě, ale namrzá, po seříznutí opět obrazí, ale málo kvete.
Poznámka: Před rokem 1780 byla Rosa laevigata dovezena do teplých oblastí USA, kde brzy zdomácněla. Podle indiánského kmene, na jehož území zdomácněla, získala americké národní jméno Cherokee Rose. Květ je často symbolicky spojován s nuceným přesídlováním domorodých amerických kmenů.
Rosa laevigata
Rosa laevigata
Rosa laevigata
Fotografováno dne 11. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, Puu Hinahina Lookout).