Syn.: Rosa cujavica Sprib., p. p., Rosa mollissima Willd., p. p., Rosa omissa Déségl., Rosa tomentosa subsp. sherardii (Davies) A. Pedersen
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Rosa sherardii
Rozšíření: Evropský druh, roste od Irska, Francie a jižní části Skandinávského poloostrova po Maďarsko, na východ zasahuje až na Ukrajinu, výskyt v Rusku je nejistý.
V ČR byl zaznamenán vzácně v termofytiku, hojnější je spíše v podhorských polohách mezofytika, ale zasahuje až do oreofytika v Krušných horách, Krkonoších a Žďárských vrších. Na Slovensku je nejčastější v karpatských kotlinách.
Ekologie: Vyskytuje se na mezích, křovinatých svazích, v lesních pláštích i ve světlejších lesních porostech, a to zejména na bazických substrátech.
Rosa sherardii
Popis: Opadavý keř s obloukovitými větvemi, dorůstá výšky až 2 m; větve jsou opatřeny štíhlými, přímými nebo mírně sehnutými stlačenými ostny. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s 2–3 jařmy, lístky jsou nápadně sivozelené, na líci i rubu hustě chlupaté až plstnaté, alespoň na rubu s přisedlými pryskyřičně vonícími žlázkami; lístky jsou eliptické nebo vejčité, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, na okraji dvakrát zubaté, se zoubky směřujícími šikmo do stran, na vrcholu zašpičatělé. Květy jednotlivé nebo tvoří chudokvěté chocholíky; květní stopky se stopkatými žlázkami; vnější kališní lístky jsou zpeřené, vnitřní jednoduché; koruna je růžová až sytě růžová. Šípky jsou kulovité až vejcovité, pokryté stopkatými žlázkami až osténci, za zralosti s přetrvávajícími vztyčenými kališními cípy, s širokým ústím a nízkou hlavičkou chlupatých čnělek.
Záměny: Dosti vzácná růže; ve většině znaků se podobá růži plstnaté (Rosa tomentosa), od níž se však liší především vztyčenými a vytrvalými kališními lístky; záměna může nastat i s chlupatými typy růže podhorské (Rosa dumalis), které však postrádají vtroušené vonné žlázky na ploše listů.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam ČR (2012) zařazuje tuto růži k ohroženým druhům (C3).
Poznámka: Druh nese jméno po anglickém botanikovi Williamu Sherardovi (1659–1728).
Rosa sherardiiRosa sherardii
Rosa sherardiiRosa sherardii
Rosa sherardii
Rosa sherardii
Rosa sherardii
Rosa sherardii
Fotografovala Alena Vydrová, dne 26. 6. 2015 (Staré Splavy).