Syn.: Phoenicophorium melanochaetes H. Wendl., Verschaffeltia melanochaetes H. Wendl.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Roscheria melanochaetes
Rozšíření: Monotypický rod – endemit vyšších vnitřních ostrovů Seychel. Blízce příbuzný trojici druhů endemických seychelských palem (Nephrosperma van-houtteanum, Phoenicophorium borsigianum a Verschaffeltia splendida). Lokálně roste pouze na ostrovech Mahé, Praslin a Silhouette. Asi nejméně častá z endemických seychelských palem.
Roscheria melanochaetes
Ekologie: Vyskytuje se převážně v horských typech vždyzeleného lesa, v prostředí, kde je poněkud vyšší kolísání teploty i vlhkosti během roku i větší rozdíly mezi teplotami ve dne a v noci. Zpravidla roste v menších skupinkách v podúrovni lesních porostů, netvoří dominantní vegetační typ. Najdeme ji převážně v nadmořských výškách 500–900 m, níže (až do 350 m n. m.) sestupuje výjimečně. Dnes je poměrně vzácná.
Roscheria melanochaetesRoscheria melanochaetes
Roscheria melanochaetes
Popis: Drobnější, velmi štíhlá, nanejvýš 8 m vysoká jednodomá palma s netypicky utvářenými listy. Na jednotlivě vyrůstajících kmenech jsou jizvy po opadaných listech, kmeny jsou v mládí na bázi pokryty tmavými trny a na jejich vrcholu tvoří listy neuspořádaný chochol. Mladé listy rovněž nesou na řapíku tmavé trny, po nichž rostlina dostala své druhové jméno. Dospělé listy jsou až 2 m dlouhé, tmavě zelené, v mládí někdy oranžově až červeně naběhlé, nepravidelně rozčleněné podle zpeřené žilnatiny do nevelkého počtu úkrojků. Úkrojky jsou různě široké a na konci jakoby zastřižené. Květenství vyrůstá uprostřed listů, je do 3 řádů rozvětvené, latovité, se zprohýbanými větvemi. Jednopohlavné květy jsou velmi malé, trojčetné, samčí nesou 6 tyčinek, mezi nimiž se nachází poměrně velké, trojboké pistilodium, samičí se vyznačují přítomností 6 staminodií a jednopouzdrého semeníku s 3 zřetelnými bliznami. Plody jsou malé, kulaté, ve zralosti tmavočervené peckovice asi 0,6 cm v průměru.
Roscheria melanochaetes
Roscheria melanochaetes
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, ve dnech 4.–9. 2. 2011 (Seychely: ostrov Mahé, národní park Morne Seychellois; ostrov Praslin: glacis Noir).