ROSCOEA CAUTLEOIDES Gagnep.

Syn.: Roscoea cautleyoides Gagnep., Roscoea capitata var. purpurata Gagnep., Roscoea chamaeleon Gagnep., Roscoea pubescens Z. Y. Zhu, Roscoea sinopurpurea Stapf, nom. illeg., Roscoea yunnanensis Loes.
Česká jména: roscea (Mareček 2001)
Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité
Roscoea cautleoides
Rozšíření: Druh jižní Číny, vyskytuje se v provinciích S’-čchuan a Jün-nan.
Ekologie: Roste na horských loukách, v nízkých křovinách i borových lesích, v nadmořských výškách od 2000 až do 3500 m. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou přímou, 15–40(–60) cm dlouhou. Listy vyrůstají na lodyze po 3–4, jsou objímavé, čárkovité až kopinaté, 5–15(–40) cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, na bázi zúžené, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po několika v chudém terminálním hroznovitém květenství, jsou purpurové, žluté, bílé, vzácně i narůžovělé; listeny jsou zelené s hnědými žilkami, 4–6 cm dlouhé; kalich je trubkovitý, 3–5,6 cm dlouhý, na vrcholu se dvěma zuby; korunní trubka výrazně přesahuje kalich, je 3–3,5 cm dlouhá, štíhlá, cípy jsou kopinaté, až 2,5 cm dlouhé, horní cíp je vzpřímený, vyklenutý, špičatý, pysk je zahnutý, vejčitý, 2,5–3 cm dlouhý, na okraji zvlněný, na vrcholu 2klaný. Plodem je tobolka, 1,5–3,5 cm dlouhá.
Využití: Stále častěji se tento druh objevuje i ve středoevropských zahradách, především na skalkách, lze se tu setkat i s kulturními formami. Pokud rostliny v zimě zakryjeme listím a zároveň jim zajistíme dobrou drenáž, zdárně se v kultuře udrží.
Poznámka: Rod Roscoea čítá asi 22 druhů, které se vyskytují v horských oblastech jižní Asie, v pásu od severního Pákistánu přes sever Indie, Nepál, Barmu a jižní Čínu až po Vietnam.
Roscoea cautleoidesRoscoea cautleoides
Roscoea cautleoides
Roscoea cautleoides
Roscoea cautleoides
Roscoea cautleoides
Roscoea cautleoides
Fotografováno v červnu 2011 a květnu 2016 (Česko, Polabí, rostliny pocházejí z kultury).