Syn.: Euterpe jenmanii C. H. Wright, Euterpe ventricosa C. H. Wright, Oenocarpus regius (Kunth) Spreng., Oreodoxa regia Kunth, Palma elata W. Bartram, Roystonea elata (W. Bartram) F. Harper, Roystonea floridana O. F. Cook, Roystonea jenmanii (C. H. Wright) Burret, Roystonea ventricosa (C. H. Wright) L. H. Bailey
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Roystonea regia
Rozšíření: Vyskytuje se na severním okraji tropů v oblasti Karibského moře. Přirozeně roste na Floridě, Bahamách, na Kubě, Kajmanských ostrovech a v jihovýchodním Mexiku. Velmi často se v tropech pěstuje jako okrasná.
Ekologie: Provází tropické lesy a křoviny na bahnitých půdách močálů na podkladu korálových vápenců.
Popis: Štíhlá jednotlivě rostoucí jednodomá palma; kmeny jsou 20–30(–35) m vysoké, o průměru 35–45 cm, šedobílé, hladké a kroužkované, v polovině někdy poněkud ztloustlé. Listy vyrůstají v počtu asi 15 na vrcholu kmene a tvoří kulovitou korunu, jejich pochvy jsou k sobě přitisklé a tvoří charakteristický zelený lesklý válcovitý útvar až 1,2 m dlouhý; čepele jsou až 4 m dlouhé, zpeřené, s převislými lístky; 60–70 cm dlouhé, prostřední až 90 cm dlouhé a až 5 cm široké, se zubatým okrajem a prodlouženou špičkou. Květenství vyrůstá pod vrcholem kmene z paždí jizev po odpadlých listech, je latovitě větvené, až 1,2 m dlouhé, na bázi s 2 pevnými opadavými listeny; květy jsou 3četné, vyrůstají v trojicích s 2 postranními samčími a jedním centrálním samičím květem; samčí květy mají střechovitě uspořádané kališní lístky, 3 lístky korunní a obvykle 6 tyčinek, pistillodium je přítomno; samičí květy mají kališní lístky podobné samčím, korunní jsou na bázi srostlé, 6 staminodií připomíná šupiny, gyneceum srůstá ze 3 plodolistů. Plody jsou stlačeně kulovité nebo elipsoidní peckovice 0,9–1,2 cm dlouhé, za zralosti červené, obsahují 1 semeno.
Využití: Velmi ozdobná palma s menšími nároky na vzdušnou vlhkost; oblíbená v tropech ve veřejných výsadbách.
Poznámka: Tato palma je národním stromem Kuby.
Roystonea regiaRoystonea regia
Roystonea regia
Roystonea regia
Roystonea regia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 12. 4. 2005 (Srí Lanka, Kandy, Peradeniya, Royal Botanic Gardens) a dne 19. 9. 2008 (Réunion, Les Colimaçons, Conservatoire Botanique National de Mascarin).