Přiznáváme otevřeně, že Brno je hned pro několik členů redakce Botany.cz velmi milou vískou – prožili jsme tam někteří pěkných pár vousatých let života. Ale s botanickým Brnem udržujeme navýsost přátelské styky v redakci stále skoro všichni. Proto asi vůbec nepřekvapí, že dalším místem, kde bude instalována výstava Kde rostou naše endemity, je právě moravská metropole. Vždyť i autor textu této výstavy, Vít Grulich, je hrdým Jihomoravanem, zároveň pedagogem zdejší Přírodovědecké fakulty.

Milí čtenáři,
Římskokatolická farnost Český Brod, Přírodovědná společnost a internetový magazín Botany.cz vás srdečně zvou na v pořadí již třetí expozici výstavy Kde rostou naše endemity, která se uskuteční od 15. do 22. února 2015, v Oranžové zahradě v Českém Brodě (Husovo náměstí 78).

Panelová výstava Kde rostou naše endemity, kterou připravila Přírodovědná společnost se svým webem Botany.cz, se v nadcházejících dnech představí v Chrudimi, ve výstavních prostorách chrudimských Vodních zdrojů (U Vodárny 137). Vernisáž výstavy proběhne dne 1. září 2015, od 18.30 h, sama výstava zde bude nainstalována až do 25. 9. 2015. Otevřeno je v pracovní dny od 8.00 do 16.00 h. Vstup volný.

Panelová výstava Kde rostou naše endemity dorazila při putování celou naší vlastí už i do Zlína.

Slovo „endemit“ zní skoro jako mantra, zaklínadlo, kterým se neustále ohánějí biogeografové, ale velmi populární je i mezi lidmi zabývajícími se ochranou přírody. V obecném povědomí vyjadřuje jakousi jedinečnost, až skoro svatost. Ale co to ve skutečnosti znamená, kdy je vhodné se endemity ohánět, a kdy nikoli?

Dne 3. listopadu 2014, přesně s úderem 14. hodiny, byla v Návštěvnickém centru Průhonického parku zahájena výstava s názvem „Kde rostou naše endemity“, kterou připravila Přírodovědná společnost se svým serverem Botany.cz. Akci podpořilo Ministerstvo životního prostředí. Výstava zde bude prezentována až do konce prosince tohoto roku. Slavnostního zahájení se zúčastnili především autoři výstavy v doprovodu svých přátel.