V srdci kanadské části Skalistých hor se rozkládá čtveřice národních parků, které byly vyhlášeny k ochraně nejkrásnějších horských scenérií a ekosystémů v provincii Skalistých hor. V provincii Alberta to jsou Banff National Park a Jasper National Park, v přilehlé Britské Kolumbii jsou to Yoho National Park a Kootenay National Park.

Při prohlížení severoamerických rostlin na našem webu jste jistě zaznamenali, že fotografie mnohých z nich byly pořízeny v parcích kanadského města Calgary. Četná města se pyšní svými uměle vytvořenými parky a zahradami, také Calgary jich má několik (např. Reader Rock Garden). V Calgary jsme však obzvláště hrdí na naše parky přírodní, ty totiž dokládají rozmanitost naší přírody.

Jako podle pravítka je nalinkována západní polovina hranice mezi Kanadou a Spojenými státy. Tvoří ji v dlouhém kontinentálním úseku devětačtyřicátá rovnoběžka, a je jedno, jestli vede po hřbetě, v ose údolí, nebo někde v ukloněné rovině. A právě tam, kde nejvýchodnější hřbet Skalistých hor prudce spadá do nekonečně se vlnící prérie, byla vyhlášena dvojice národních parků – v americké Montaně Glacier National Park, v kanadské Albertě Waterton Lakes National Park.

Velké překvapení číhá na cestovatele, který projíždí kanadskou Britskou Kolumbií podél hranic se Spojenými státy. V místech, kde nejjižnější kanadský silniční průtah směřující od východu na západ protíná kotlinu s jezery, kterými protéká řeka Okanagan, octne se jakoby v jiném světě, na jiném kontinentu. Čekali byste zde poušť? Že ne? Prosím, pojďme se přesvědčit.

Na západním pobřeží ostrova Vancouver leží jeden z nejpozoruhodnějších kanadských národních parků. Hlavním motivem jeho zřízení byla ochrana téměř nedotčené přírody v úzkém pobřežním lemu a na ostrůvcích, které pobřeží lemují. Jeho atraktivitu zvyšují opuštěné pláže, lesy stromových velikánů, marše i četná rašeliniště. Část parku se nachází na území rezervace původních obyvatel.

V samotném středu Calgary, největšího města kanadské provincie Alberta, leží pozoruhodná zahrada z 1. poloviny 20. století, která patří k nejstarším dochovaným zahradám v celé západní Kanadě. Tímto tvrzením nikterak nepřeháníme, vždyť třeba nejdéle fungující botanická zahrada Kanady ve Vancouveru vznikla až v roce 1916. Současná rozloha Reader Rock Garden činí 1,2 hektaru a byla založena někdejším superintendentem calgarských parků Williamem Rolandem Readerem, který ji budoval v letech 1913 až 1943.

Snad úplně každý návštěvník kanadského pacifického ostrova Vancouver se zajímá o cestu k Butchartovým zahradám. Tyto zahrady se nacházejí jen pár kilometrů severně od města Victoria. Ačkoli se v tomto případě nejedná o ryzí botanickou zahradu, návštěva tohoto místa určitě může patřit k nezapomenutelným zážitkům. Butchartovy zahrady jsou vyhlášeny za národní historickou památku Kanady.