Sopečný ostrov Réunion ležící v jihozápadní části Indického oceánu je zámořským departementem Francie. Krajina ostrova, výjimečná soustavou mladé činné sopky a staré spící sopky s erodovaným kráterem, umožňuje zkoumat procesy vývoje probíhající od osídlování mladých láv až po ekosystémy deštných lesů. Na území Réunionu byl v roce 2007 vyhlášen národní park k ochraně jeho endemického bohatství a jeho střední část je od srpna 2010 vedena v Seznamu světového dědictví UNESCO jako Pitons, cirques and remparts of Reunion Island.

Ve svazích nad západním pobřežím Réunionu nad městečkem St-Leu se nachází významná botanická zahrada a centrum ochrany přírody – součást sítě francouzských státních botanicko-ochranářských institucí s lokálním vymezením působnosti. Zahrada leží na pozemcích někdejších plantáží, které mají rozlohu asi 12,5 ha a skrývají i rezidenci markýze de Chateauvieux z roku 1857.

Na západním pobřeží Réunionu – francouzského tropického ostrova v Indickém oceánu – se ve městě Saint Gilles Les Bains nachází botanická zahrada Jardin d’Eden. Na rozloze 2,5 ha je zde možné vidět na 700 tropických druhů rostlin.

Poblíž obce St-Philippe v jižní části ostrova Réunionu se rozkládá zahrada Le Jardin des Parfums et des Épices (Zahrada vůní a koření). Najdeme ji v zalesněné krajině na okraji zóny lávových výlevů.