Parque Nacional Sierra Nevada se nachází v pohoří Sierra Nevada de Mérida v severozápadní části Venezuely. Byl založen 2. května 1952 jako druhý venezuelský národní park (po NP Henri Pittier) a zpočátku pokrýval plochu 1900 km2, v roce 1985 byl rozšířen o dalších 864,5 km2. Celé chráněné území o rozloze 2764,5 km2 (větší než Lucembursko) se táhne od horského městečka Santo Domingo až k vesničce San Jacinto El Morro na západě a k východu postupuje od řeky Chamy přes vrcholky pohoří Sierra Nevada de Mérida až do státu Barinas, kde se na méně navštěvovaných svazích zachovaly téměř nedotčené deštné lesy.

Stolová hora Roraima, která dosahuje výšky 2810 m n. m., leží na hranicích Venezuely, Guyany a Brazílie, na ploše 280 km2. Je součástí venezuelského národní parku Canaima. V roce 1838 ji objevil Němec R. Schomburgk, geograf vyslaný anglickým dvorem (Royal Geographical Society). Na vrchol Roraimy se podařilo vystoupit teprve až v roce 1884 siru Everardu Im Thurnovi a Harry Perkinsovi. Jejich přednášky v Londýně inspirovaly spisovatele Arthura Conana Doyla k napsání populárního románu Ztracený svět, v němž popisuje výstup na jihoamerickou náhorní plošinu s dinosaury a rostlinami přežívajícími tam izolovaně od dob druhohorních.

Orinoko, mohutný jihoamerický veletok dosahující délky přes 2300 km, pramení na západních svazích Serra Parima v jihozápadní části Guyanské vysočiny. Výrazněji větvit se začíná už za vnitrozemským městečkem Puerto Ordaz a postupně se formuje v rozsáhlé území delty. Rozsáhlý a spletitý vodní labyrint o rozloze 40240 km2 s více než šedesáti vodními cestami a čtyřiceti řekami odvádí vody Orinoka do Atlantského oceánu. Celá oblast delty se rozkládá ve Venezuele na území státu Delta Amacuro a měří na šířku kolem dvou set kilometrů.