Alpské vysokohorské botanické zahrady a zahrádky

První turisté se do horských oblastí Alp vypravili v 19. století. Hledali zde nejen rekreaci, ale i nové zážitky, kterých se jim v městech nedostávalo. Vidět hory a jejich přírodu se stalo módním prvkem. Na horách se objevovalo stále více horských chat, pod kopci vznikala lázeňská střediska s hotely, restauracemi a jinými kratochvilnými vynálezy.

Číst dál

Belgie, Brusel, Le Botanique / Kruidtuin

Při hledání botanické zahrady v centru belgického hlavního města můžete snadno klopýtnout o menší nesrovnalost: jihovýchodně od centra města, v obci Auderghem, se nachází Jardin botanique expérimental Jean Massart / Parktuin Jean Massart, která patří vlámské Svobodné univerzitě (Vrije Universiteit Brussel), ovšem zahradu tu má i Katolická univerzita (Université catholique de Louvain) – ta se zase jmenuje Jardin des plantes médicinales Paul Moens / Tuin van geneeskrachtige planten Paul Moens a leží až na severovýchodní hranici Bruselu v části Woluwe-Saint-Lambert. Jenže už jen při letmém pohledu na mapu Bruselu musí snad úplně každého napadnout, že botanická zahrada bude nejspíš i nedaleko od Královského paláce a slavného náměstí Grand-Place přímo v srdci města – jak jinak si totiž vyložit název Le Botanique / Kruidtuin? A ono ne, je to trochu jinak.

Číst dál

Belgie, Plantentuin Meise

Zahrady světa: Belgie, Plantentuin Meise

Největší botanickou zahradu Belgie najdete za severním okrajem Bruselu, ve vlámském městečku Meise – leží zhruba 15 km od centra belgické metropole. Zahrada v Meise vznikla v roce 1938, tehdy bylo rozhodnuto přestěhovat sem starou botanickou zahradu z bruselského centra. Avšak historie tohoto místa je mnohem delší a rozhodně i zajímavá, je spojena se zdejším hradem.

Číst dál

Bulharsko, Varna, Primorski park

Jedním ze symbolů Varny je Primorski Park (Морска градина, Sea Garden, mořský park, mořské zahrady), největší krajinářský park na Balkáně. Nachází se v délce 8 km podél mořského pobřeží a jeho rozloha přesahuje 26 000 m2. Park získal základní podobu za působení českého zahradního architekta Antonína Jana Nováka. Primorski park je bulharskou národní památkou krajinářské architektury.

Číst dál

Chorvatsko, Velebitski botanički vrt

Zahrady světa: Chorvatsko, Velebitski botanički vrt

Botanická zahrada v pohoří Velebit vznikla na základě iniciativy profesora Frana Kušana v roce 1967. Fran Kušan pracoval na Fakultě farmakologie a biochemie Záhřebské univerzity, na které se věnoval léčivým rostlinám. Snaha o založení horské botanické zahrady byla kladně přijata jak státními ochranářskými organizacemi, tak lesní správou. V roce 1966 bylo vymezeno území v údolí Modrič, ve kterém v roce 1967 vznikla vlastní botanická zahrada. Za dva roky byla vyhlášena jako chráněná kulturní památka a v roce 1971 se stala součástí rezervace Zavišan – Balinovac – Velika Kosa. Nyní je součástí Národního parku Severní Velebit.

Číst dál