Čeleď: Aaaceae Hoskovec et Grulich

Technika tisku je v Číně tradičně na velmi vysoké úrovni, čínské tiskárny vyhledává stále více klientů z Evropy i Severní Ameriky. Poslední čínský hit však překonává veškerá očekávání!

Ústav experimentální kosmetiky v Olomouci připravil pro své klienty senzační novinku: milujete-li rostliny a nemáte vlastní zahrádku, pěstujte je na svém vlastním těle!

Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Když byla v září 1994 objevena v jihovýchodní Austrálii wolemie vznešená (Wollemia nobilis), vyvolalo to vlnu velkého nadšení. Svět spatřil na vlastní oči organismus, o němž se obecně soudilo, že dávno vyhynul, vždyť rostl na Zemi už před 90 miliony lety. Nikoho však tehdy nenapadlo, že současně byla nalezena i nejagresivnější rostlina planety! Učiněný rostlinný tyranosaurus!

Kdo by neznal ona krásná pampelišková sluníčka, která tak roztomile prosvětlují snad každý trávník? Pampelišky patří k nejrozšířenějším rostlinám světa, najdeme je v Evropě, severní Africe, Asii, Severní i Jižní Americe, Austrálii, ba i na Novém Zélandu. Odborníci odhadují, že na celém světě jich roste neuvěřitelných 2500 druhů, pro snadnější orientaci jsou všechny tyto druhy rozděleny zhruba do 50 sekcí. O jednom druhu se ale raději na veřejnosti příliš často nehovoří – je totiž poměrně problematický. Během doby kvetení totiž dokáže každý jedinec tohoto druhu zlikvidovat na tisíc včel nebo i jiných opylovačů, včetně motýlů, můr a menších netopýrů.

Letošní Mistrovství světa v určování rostlin, které se koná už tradičně v německém Blumenthalu, skončilo bez obvyklého vyhlašování vítězů. Všichni soutěžící i porotci totiž museli být ještě před závěrečným ceremoniálem převezeni záchrannou službou do nemocnice.

Podobnou botanickou zahradu určitě nikde na světě nenajdete. Nezaujme vás rekordním počtem pěstovaných druhů, nepyšní se ani svou dlouholetou tradicí, herbářem či knihovnou. Rozhodně vám však vyrazí dech její podoba, tato zahrada je totiž velmi neobvykle instalována na několika kopiích Eiffelovy věže, které jsou volně rozesety v krajině v katastru obce Lhota. Už teď se ale jedná o výstavbě botanických Eiffelovek také na dalších místech, kupříkladu na Blaníku, v Telči nebo na Sněžce. Ve všech případech se bude jednat o přesné repliky zahrady lhotské.

Čeleď: Nupharoidaceae Hoskovec et Grulich – stulíkovcovité

Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Čeľaď: Orchideaceae Juss. – vstavačovité

Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité

Podle sdělení našeho stálého krkonošského zpravodaje Karla Rence, došlo dnes v časných ranních hodinách k sopečnému výbuchu v oblasti Sněžky. I když zatím nebyly naštěstí hlášeny žádné oběti na lidských životech, materiální škody mohou být značné. Situace je dosud velmi nepřehledná.

Již v několika dřívějších článcích na našem serveru jsme si povšimli tajemného Voynichova rukopisu (uloženo: Yale University, Beinecke Rare Book and Manuscript Library, MS 408) – záhadného rukopisu nejistého stáří a provenience (podle radiologické datace C14 byl snad napsán někdy mezi léty 1404–38), neznámého jazykového kódu a neobvyklých kreseb (mimo jiné) rostlin. Historicky nelze tento manuskript zařadit do žádného kulturního kontextu, nepodobá se ničemu, co bylo v době jeho předpokládaného vzniku běžné.
Právě tato jeho nekomparatističnost nás už dříve přivedla k myšlence, že je vlastně nesmyslné hledat racionální polohu jeho významu, a proto jsme vyslovili domněnku, že se jedná o kuriozní sbírku medijních kreseb a textů. Avšak naše následné pronikání k jádru záhady nás opravňuje k tomu, abychom tuto naši starou domněnku o funkci Voynichova rukopisu přehodnotili. Nalezli jsme totiž dobové materiály, které implicitně o funkci tohoto rukopisu hovoří.

Redakci BOTANY.cz se po dlouhém pátrání podařilo získat fotografii záhadné mytologické rostliny pampeklece (Hybridofloris pulsatillotaraxaci J. Suchý). Rostlina je známá již od středověku zahradníkům a šlechtitelům rostlin, ale vypěstovat ji do květu se podařilo jen nejlepším z nich.