Syn.: Cumbata alcefolia (Poir.) Raf., Rubus alceaefolius Poir., orth. var., Rubus bullatifolius Merr., Rubus fimbriifer Focke, Rubus fimbriiferus Focke, Rubus gilvus Focke, Rubus hainanensis Focke, Rubus moluccanus var. alceifolius (Poir.) Kuntze
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Systematické zařazení: Rubus sect. Malachobatus

Rubus alceifolius
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v jižní Číně (od středočínské provincie Ťiang-su až po jihočínský Jün-nan a ostrov Chaj-nan), na Tchaj-wanu, Filipínách i indonéských ostrovech, rovněž v Thajsku, Barmě a v Indočíně. Byl zavlečen na severovýchod Austrálie, také na Maskarény, Madagaskar a Komorské ostrovy. Může se chovat dosti invazivně.
Ekologie: Roste ve smíšených lesích a lesních lemech, v křovinách, na lesních světlinách a horských stráních, objevuje se v pobřežní vegetaci, podél cest i v okolí lidských sídel, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od července do září.
Rubus alceifolius
Popis: Keř s opíravými větvemi až 5 m dlouhými, letorosty hnědými či červenohnědými, hustě plstnatě chlupatými a trny zahnutými, až 5 mm dlouhými. Listy jsou střídavé, velké, řapík je 3–4,5 cm dlouhý, žlutošedý, chlupatý, listová čepel je v obrysu skoro okrouhlá nebo široce vejčitá, 6–16 cm dlouhá a 5–14 cm široká, poněkud kožovitá, na bázi srdčitá, po okraji mělce 5–7laločnatá, laloky jsou na vrcholu tupé nebo špičaté, nepravidelně hrubě pilovité, na rubu je čepel žlutozelená až rezavě plstnatá, na líci řídce chlupatá; palisty jsou v obrysu podlouhlé až skoro okrouhlé, 1–1,5(–2) cm dlouhé, zpeřené, úkrojky jsou čárkovité až kopinaté, chlupaté. Květenství je terminální, latnaté, 6–11 cm dlouhé, vzácněji jsou květy i jednotlivé; listeny jsou 1–1,4 cm dlouhé, zpeřené, úkrojky jsou čárkovité až kopinaté; květní stopky jsou 5–10(–15) mm dlouhé, květy dosahují průměru 1–1,6 cm; kališní lístky jsou vejčité, 6–9 mm dlouhé, chlupaté; korunní lístky jsou široce obvejčité, nehetnaté, 5–9 mm dlouhé a 4–9 mm široké, bílé; tyčinky jsou kratší než korunní lístky, nitky jsou asi 5 mm dlouhé. Ostružiny (souplodí peckoviček) jsou skoro kulovité, ve zralosti červené, dosahují až 1,8 cm v průměru.
Využití: Ostružiny tohoto druhu jsou šťavnaté a jedlé, kořeny i listy se používají v tradiční asijské medicíně.
Rubus alceifolius
Rubus alceifolius
Rubus alceifolius
Rubus alceifolius

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 22. a 23. 10. 2016 (Madagaskar, okolí obce Andasibe).