RUBUS IDAEUS L. – ostružiník maliník / ostružina malinová

Syn.: Batidaea idae (L.) Nieuwl., Batidaea vulgaris Nieuwl.
Česká jména: ostružiník maliník, maliník (Kubát 2002)
Slovenská jména: ostružina malinová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Rubus idaeus

Rozšíření: V celé Evropě, vyjma okrajových částí na jihu a severu, v severozápadní Africe, v temperátní Asii na východ až po Altaj, severočínskou provincii Heilongjiang a japonský ostrov Hokkaido. Zavlečený nebo zplanělý v Grónsku, v Severní Americe roztroušeně od Virginie až po Aljašku, v jihovýchodní Austrálii a Tasmánii, na Novém Zélandu. Poddruh R. i. subsp. strigosus je v Severní Americe původní. V ČR se vyskytuje od planárního až do subalpinského stupně, zvláště v mezofytiku a nižších polohách oreofytika.

Ekologie: Osídluje prosvětlené lesy, lesní paseky, okraje a lemy, porosty vysokých bylin, kamenné snosy. Roste na půdách bohatých živinami, písčitých i hlinitých, mírně vlhkých až vlhkých, mírně kyselých až slabě bazických, humózních.

Rubus idaeus

Popis: Keř s dvouletými prýty vyrůstajícími jako kořenové výmladky. V prvním roce prýty nevětvené, přímé, 60–200 cm vysoké, zelené nebo červenohnědě naběhlé, bez ojínění, lysé, řídce chlupaté, bez žlázek. Ostny roztroušené až shloučené, rozmístěné po celém obvodu prýtu. Dvouleté prýty s částečně se odlupující kůrou. Listy opadavé, lichozpeřené, zpravidla 5–7četné, na líci většinou lysé, často svraskalé, na rubu hustými hvězdicovitými chlupy šedobíle plstnaté, na okraji jednoduše nebo dvakrát pilovité. Koncový lístek podlouhle vejčitý, dosti dlouze řapíčkatý. Řapík 2–7 cm dlouhý, oblý. Květenství krátké, hroznovité, chudokvěté, s listy trojčetnými, nejhořejší list jednoduchý trojlaločný nebo trojčetný. Květy obojaké, pětičetné, nicí, jen asi 10 mm v průměru. Kališní lístky podlouhle vejčité, dlouze zašpičatělé, po odkvětu nazpět ohnuté. Korunní lístky 6 mm dlouhé, bílé, vzájemně se nedotýkající, kratší než kalich. Tyčinky vzpřímené, nitky bílé, prašníky lysé. Souplodí nicí, kulovité, vejčité nebo kuželovité, s četnými červenými, vzácně světle žlutými peckovičkami, snadno z plodního lůžka opadávající.

Variabilita: Druh velmi variabilní především v ostnitém odění. Rostliny se světle žlutými peckovičkami se vyskytují vzácně v přírodě, spíše se pěstují v zahradách. Bývají označovány jako R. i. var. leucocarpos nebo R. i. var. chrysocarpa.

Využití: Hospodářsky významný druh. Pěstuje se v kultuře, ve více kultivarech. Plody se sbírají a konzumují čerstvé nebo se zpracovávají na marmeládu, šťávu, kompoty, mošt, likéry. Méně často se suší. Využívá se i jako léčivá rostlina. Používá se jednak malinová šťáva, jednak mladé sušené listy. Ty se používají čisté například při kloktání při zánětech dutiny ústní nebo ve směsích s jinými druhy jako čajovina. List maliníku se používá se při horečnatých, zanětlivých onemocněních, při léčení ran, koliky, horních cest dýchacích. Populární je použití k usnadnění porodu a zmírnění porodních bolestí.

Rubus idaeus
Rubus idaeus
Rubus idaeus
Rubus idaeus
Rubus idaeus

Fotografováno ve dnech 28. 6., 4. 7., 19. 8. 2014 (Česko, Svratouch, Chrudim, Vráblovy Paseky).