Syn.: Rubus commersonnii Poir., Rubus rosifolius var. coronarius (Sims) Focke, Rubus rosifolius f. coronarius (Sims) Kuntze, Rubus rosifolius var. formosanus Cardot, Rubus rosifolius var. hirsutus Hayata, Rubus rosifolius var. linearifoliolus (Hayata) H. L. Li, Rubus rosifolius var. polyphyllarius Cardot, Rubus rosifolius subsp. sumatranus (Miq.) Focke
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Rubus rosifolius
Rozšíření: Druh pochází z jižní Asie a východní Austrálie. Vyskytuje se v oblasti od severovýchodní Indie (Manipur) a Barmy přes Indočínu, čínské provincie Anhui, Fujian, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hubei, Hunan, Jiangxi, Shaanxi, Sichuan, Yunnan a Zhejiang, Tchaj-wan a Filipíny, Malajsii a Indonésii (Borneo, Celebes, Irian Jaya, Java, Sundy), Papuu-Novou Guineu až po jihovýchod australského Queenslandu, východ Nového Jižního Walesu a Victorii, v Tichomoří zasahuje až na Šalamounovy ostrovy, Novou Kaledonii a Vanuatu. Byl zavlečen do jižní Brazílie (Cerrado, Mata Atlântica) a severní Argentiny, Karibiku, na ostrov Ascension, do Francouzské Polynésie, na Havajské ostrovy, Réunion a Sri Lanku. V areálu se rozlišují tři variety.
Ekologie: Roste v otevřených vlhkých lokalitách, na okrajích a pasekách vlhkých nebo mírně vlhkých lesů s průměrnými ročními srážkami nad 1800 mm, stoupá až do nadmořské výšky 2200 m. Sekundárně se rozrůstá v narušovaných oblastech, na pastvinách, opuštěných polích, podél okrajů cest, napadá podrost vlhkých lesů, kde vytlačuje původní vegetaci. Je rozšiřován ptáky a hlodavci; jeho křoviny vznikají i vegetativně. Kvete od března do května.
Rubus rosifolius
Popis: Rozložitý polokeř, výhony jsou přímé, obloukovitě ohnuté nebo plazivé, až 2 m dlouhé, chlupaté, řídce pokryté ostrými trny 1–4 mm dlouhými. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 7–18 cm dlouhé, složené ze 3–7 lístků, které jsou krátce řapíkaté, vejčité až široce kopinaté, 1,5–8 × 0,8–3,5 cm, na vrcholu zašpičatělé, na bázi okrouhlé nebo uťaté, pýřité až téměř lysé, na okraji dvojitě pilovité, koncový lístek bývá největší. Vřetena, řapíky i řapíčky jsou pokryté krátkými zakřivenými trny. Pětičetné květy vyrůstají většinou jednotlivě, jsou terminální nebo axilární, na stopkách 0,5–3 cm dlouhých, kališní lístky jsou kopinaté, 8–15 mm dlouhé, zužující se do dlouhé špičky, plstnaté, korunní lístky jsou obvejčité, 1–2 cm dlouhé, bílé, tyčinky početné. Souplodí je téměř kulovité, červené, 2–3,5 cm dlouhé, snadno odstranitelné ze stopky.
Využití: Zralé plody jsou jedlé. Druh je pěstován také jako okrasný, v kultuře se uplatňuje především plnokvětá jihoasijská varieta Rubus rosifolius var. coronarius.
Rubus rosifolius
Rubus rosifolius
Rubus rosifolius
Fotografováno ve dnech 5. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Maui, u Waimoku Falls) a 11. 5. 2013 (ostrov Kauai, Pali Coast).