Syn.: Copioglossa pilosa Miers, Dipteracanthus angustifolius (Nees) Bremek., Dipteracanthus canescens Nees, Dipteracanthus geminiflorus (Kunth) Nees, Dipteracanthus hirsutus Vell., Dipteracanthus humilis Nees, Dipteracanthus nanus Nees, Dipteracanthus porrigens Nees, Dipteracanthus vindex Nees, Dyschoriste humilis f. variegata Stuck., Gymnacanthus geminiflorus (Kunth) Oerst., Ruellia elliptica Rusby, Ruellia hirsuta Vell., nom. illeg., Ruellia hirsuta Lindau, Ruellia hypericifolia Rusby, Ruellia vindex (Nees) Lindau, Ulleria angustifolia (Nees) Bremek., Ulleria geminiflora (Kunth) Bremek.
Česká jména: dvojačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Ruellia geminiflora
Rozšíření: Roste v dosti rozsáhlém areálu, který se táhne ve Střední a Jižní Americe od jižního Mexika až do střední Argentiny, také roste na ostrovech v Karibiku.
Ekologie: Roste v nízké travinobylinné vegetaci nebo ve světlých duboborových lesích, také na pastvinách a na pasekách. Vystupuje do nadmořské výšky 1100 m.
Ruellia geminiflora
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeřík s vystoupavými nebo přímými lodyhami 30–50 cm vysokými, často nevětvenými, v mládí hranatými, zejména na hranách pokrytými krátkými odstálými chlupy. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, čepel je vejčitá až kopinatá, 4–7 cm dlouhá a 0,9–2,2 cm široká, krátce hustě chlupatá, na bázi klínovitá, celokrajná nebo mělce vroubkovaná, na vrcholu špičatá. Květy jsou úžlabní, téměř přisedlé, jednotlivé nebo v párech; kalich je pravidelný, 8–10 mm dlouhý, chlupatý, s úzce kopinatými až čárkovitými cípy; koruna je slabě souměrná, 2–3,5 cm dlouhá, levandulově modrá, řidčeji nachová nebo bílá, vně chlupatá, s okrouhlými, 5–10 mm dlouhými cípy; tyčinky jsou 4, dvoumocné, ukryté v korunní trubce; semeník je svrchní. Tobolka je kyjovitá, 6,5–8 mm dlouhá, brvitá; semena jsou obvykle 4.
Poznámka: Občas bývají pozorovány i rostliny s drobnějšími, trubkovitými, na vrcholu uzavřenými kleistogamickými květy.
Ruellia geminiflora
Ruellia geminiflora
Ruellia geminiflora
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 3. 2014 (Kostarika, NP Rincón de la Vieja).