Syn.: Dipteracanthus erectus Nees, Dipteracanthus matutinus C. Presl, Dipteracanthus ocymoides C. Presl, Dipteracanthus patulus (Jacq.) Nees, Petallidium patulum (Jacq.) Dalzell et A. Gibson, Ruellia pallida Vahl
Česká jména: dvojačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Ruellia patula
Rozšíření: Rozsáhlý areál zabírá téměř celou jižní a východní Afriku od Jihoafrické republiky až po Súdán (a možná i Egypt), na západ zasahuje ještě do Středoafrické republiky, druh se dále vyskytuje na Arabském poloostrově v Saúdské Arábii a v Jemenu, dále v Pákistánu, západní Indii a na Srí Lance. Druh je dosti proměnlivý, rostliny z různých částí areálu se od sebe v detailech odlišují.
Ekologie: Roste na kamenitých místech ve spíše sušších tropických oblastech. V Jemenu provází západní svahy hor od úpatí přibližně do nadmořské výšky 1800 m.
Ruellia patula
Popis: Nízký, nanejvýš 50 cm vysoký polokeřík s přímými nebo vystoupavými, čtyřhrannými, na bázi dřevnatějícími větvemi. Listy jsou řapíkaté (řapík bývá 4–15 mm dlouhý), vejčité nebo obvejčité, 1,5–5 cm dlouhé a 1–3 cm široké, celokrajné, na vrcholu zpravidla tupé, na obou stranách krátce plstnaté. Pětičetné květy přisedají obvykle jednotlivě v paždí listů, kalich je na bázi krátce srostlý, kališní cípy jsou stejné, čárkovitě kopinaté, 4–5 mm dlouhé, brvité; koruna je 3–4 cm dlouhá, modrá nebo bělavá, korunní trubka dosahuje délky až 3 cm, na bázi je válcovitá, výše se nálevkovitě rozšiřuje, korunní cípy jsou stejné, polokruhovité, 8–10 mm dlouhé; tyčinky jsou dvoumocné, gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, má svrchní semeník. Tobolka je elipsoidní až obvejcovitá, 1,4–1,8 cm dlouhá, lysá.
Ruellia patula
Význam: Rostlina obsahuje glykosidy, které mají využití ve farmacii; druh se používá v lidovém léčitelství k léčbě kardiovaskulárních onemocnění nebo ke zmírňování horečnatých stavů.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest francouzského lékaře J. Ruela.
Ruellia patula
Ruellia patula
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: Sahan a Aden).