RUMEX BUCEPHALOPHORUS L. – šťovík / štiav

Syn.: Acetosa aculeata Chaz., Acetosa bucephalophora (L.) Fourr., Acetosa cretica (Rech. f.) Holub, Bucephalophora aculeata Pau, Lapathum bucephalophorum (L.) Lam., Rumex creticus Campd., Rumex platycarpus Batt.
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Rumex bucephalophorus

Rozšíření: Makaronésie a Mediterán – areál druhu se rozprostírá v oblasti od Kanárských ostrovů a Madeiry přes celé evropské i africké Středozemí až po jihozápadní Asii. V tomto území se rozlišuje několik poddruhů: na ostrovech v Makaronésii se vyskytuje endemický poddruh Rumex bucephalophorus subsp. canariensis, ve zbytku areálu najdeme kromě nominátního poddruhu ještě R. b. subsp. aegaeus (severní Afrika, Baleáry, Sicílie, Řecko a Turecko), subsp. gallicus (západní Mediterán a Kanárské ostrovy) a subsp. hispanicus (Pyrenejský poloostrov).

Ekologie: Roste na pastvinách, úhorech, skalách i písčinách, na půdách kyselých, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od března do září.

Rumex bucephalophorus

Popis: Jednoletá až krátkověce vytrvalá bylina, 3–30(–50) cm vysoká, s lodyhou poléhavou, vystoupavou nebo až přímou, od báze větvenou nebo i nevětvenou, lysou. Spodní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé, tvarově značně variabilní, vejčité až úzce kopinaté nebo obvejčité či kopisťovité, 5–45(–65) mm dlouhé a 1–20(–22) mm široké, na bázi klínovité, celokrajné. Květenství je terminální, většinou jednoduché, hroznovité, bez listenů, se stopkami různotvarými, některými krátkými, jinými dlouhými, obloukovitě zahnutými, na vrcholu rozšířenými, květy drobnými, červenozelenými, krovkami vejcovitými, 2–3 mm dlouhými, se 3–5 zuby na každé straně. Nažka je až 2 mm dlouhá.

Rumex bucephalophorus
Rumex bucephalophorus
Rumex bucephalophorus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 19. a 20. 4. 2017 (Portugalsko, Praia do Malhão a Zambujeira do Mar, Praia dos Alteirinhos).