Syn.: Lapathum aquaticum Garsault, nom. inval., Lapathum giganteum Opiz, Lapathum hydrolapathum Scop.
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Rumex hydrolapathum
Rozšíření: Roste téměř v celé Evropě, především v západní, střední a východní až na jihozápadní Sibiř. Na severu většina výskytů dosahuje asi po 60° severní šířky, na jihu Evropy je ovšem vzácnější, případně úplně chybí. Uváděn je také ze severozápadního Turecka. U nás roste rotroušeně v údolích větších řek v nejteplejších oblastech, ojediněle i jinde.
Ekologie: Roste na zaplavovaných březích tůní, mrtvých ramen, rybníků a řek, převážně na místech s vyšším obsahem vápníku. Kvete od června do července.
Rumex hydrolapathum
Popis: Vytrvalá statná bylina vysoká 100–250 cm. Kořen je řepovitý, mnohohlavý, lodyha je silná, vzpřímená, větvená, rýhovaná. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, podlouhlé až kopinaté s čepelemi až 1 m dlouhými a 20 cm širokými, ploché nebo jen nevýrazně na okraji zvlněné. Lodyžní listy jsou kopinaté, na bázi široce klínovité až zaokrouhlené, dlouze zašpičatělé, listeny jsou úzce kopinaté. Květenství je rozložité, s listeny. Květy jsou oboupohlavné, okvětních lístků je šest, vytrvávajících i za plodu, vnitřní se před dozráním plodů zvětšují a mění na krovky. Plodní stopky jsou nejvýše 2krát delší než krovky. Krovky jsou trojúhelníkovité až široce trojúhelníkovité, krátce a tupě špičaté, celokrajné nebo na bázi nezřetelně zubaté, všechny s mozolky zabírajícími 1/2–2/3 délky krovky. Plodem je trojboká nažka.
Rumex hydrolapathum
Rumex hydrolapathum
Rumex hydrolapathum
Fotografováno ve dnech 18. 8. 2013 (břeh tůně u Mlékojed) a 19. 8. 2012 (NPP Pastvisko u Lednice).