Syn.: Acetosa scutata (L.) Mill.
Česká jména: kyseláč štítnatý (Dostál 1989), šťovík štítnatý (Kubát 2002)
Slovenská jména: štiav štítnatý (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Rumex scutatus
Rozšíření: Hory západní Evropy, v Alpách do nadmořské výšky 2700 m, zasahuje do vysokých hor střední, jižní a jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie (Turecko, Írán, Irák). V ČR kdysi pěstován v teplejších oblastech a místy zplaněl, údaje o výskytu jsou již staré, nepotvrzené.
Ekologie: Vápnomilný, roste na skalách, kamenitých stráních, štěrku, v opuštěných lomech, na neudržovaném zdivu starých hradů atd. Kvete květen až červen.
Rumex scutatus
Popis: Vytrvalá bylina obvykle modrozeleně naběhlá, 10–50 cm vysoká, s plazivými oddenky. Lodyhy jsou vystoupavé, nevětvené nebo se sterilními postranními větvemi. Listy dlouze řapíkaté, velmi proměnlivé (střelovité, hrálovité, trojúhelníkovité, okrouhle srdčité, na bázi s laloky výraznými nebo naopak neznatelnými). Botky celokrajné. Květenství je řídké, jednoduše větvené, s květy oboupohlavnými i jednopohlavnými. Okvětí s vnějšími lístky rozestálými nebo přitisklými ke krovkám. Krovky 4–6 mm dlouhé, bez mozolku, pergamenovité, zelené nebo hnědé. Nažky jsou tmavě okrově zbarvené, 3–3,5 mm dlouhé.
Využití: Varieta hortensis se pěstovala jako listová zelenina.
Rumex scutatus
Rumex scutatus
Rumex scutatus
Fotografováno dne 7. 5. 2013 (Německo, údolí Mosely, skalky u hradu Eltz).