Syn.: Buccaferrea cirrhosa Petagna, Dzieduszyckia limnobis Rehmann, Ruppia lacustris Macoun, Ruppia maritima var. occidentalis (S. Watson) Graebn., Ruppia maritima var. pedunculata Hartm. ex Ledeb., Ruppia maritima var. spiralis (Dumort.) Moris, Ruppia maritima subsp. spiralis (Dumort.) Asch. et Graebn., Ruppia occidentalis S. Watson, Ruppia spiralis Dumort., Ruppia truncatifolia Miki
Čeleď: Ruppiaceae Horan. – táhlicovité
Ruppia cirrhosa
Rozšíření: Roste podél pobřeží téměř celé Evropy, také v Severní Americe a v jižní Africe a snad i v severovýchodní Asii. Zejména v Severní Americe je známo více lokalit ve vnitrozemí. Výskyt v jihozápadní a jihovýchodní Austrálii bývá připisován jiným druhům.
Ekologie: Nejčastěji roste v bažinách podél moře, v salinách, obvykle v brakické vodě.
Ruppia cirrhosa
Popis: Vytrvalá vodní bylina; lodyhy jsou kořenující, až 55 cm dlouhé. Listy jsou střídavé, niťovité, 3,2–45 cm dlouhé a jen 0,2–0,5 mm široké, jednožilné, na bázi celokrajné, před koncem velmi drobně pilovité. Květenství je koncový klas na stopce 3–35 cm dlouhé, zpočátku uložené v pochvě podpůrného listu; květy jsou oboupohlavné, obvykle bývají 2; okvětí chybí; tyčinky jsou 2; plodolistů je 4–6, stopečkatých. Stopka plodenství se při dozrávání často spirálově stáčí; plod má charakter zobanité peckovice 1,5–2 mm dlouhé, na stopečce 2–3,5 mm dlouhé; obsahuje jedno semeno.
Poznámka: Čeleď Ruppiaceae je monotypická, do jediného rodu Ruppia se řadí asi 10 druhů, které se vyskytují téměř po celém světě. Prakticky všechny jsou vázány na brakické až slané vody.
Ruppia cirrhosa
Ruppia cirrhosa
Ruppia cirrhosa
Ruppia cirrhosa
Ruppia cirrhosa
Fotografovali Gianmaria Bonari a Vít Grulich, dne 8. 6. 2018 (Francie, Korsika, Porto Vecchio).