Syn.: Mesembryanthemum caroli L. Bolus
Čeleď: Aizoaceae Rudolphi – kosmatcovité
Ruschia caroli
Rozšíření: Druh jihoafrického Karoo a Kapska, vyskytuje se v provincii Western Cape. Od konce 19. století je pěstován jako okrasná rostlina také v západní Evropě, první zplanění zde bylo zaznamenáno v padesátých letech 20. století, v současnosti se šíří podél evropského pobřeží v pásu od jižního Portugalska až po britské souostroví Scilly, snad i jinde.
Ekologie: Ve své domovině roste na pískovcových skalnatých svazích v sukulentovém karoo, kvete zde od srpna do září. Sekundárně se objevuje v okolí lidských sídel, usazuje se na starých zdech, ale obsazuje rovněž písčiny při mořském pobřeží, nezřídka se tu šíří společně s dalšími invazivními druhy z čeledi kosmatcovitých, k nimž například na území Portugalska patří ještě Aptenia cordifolia, Carpobrotus acinaciformis, Carpobrotus edulis, Disphyma crassifolium, Drosanthemum floribundum, Lampranthus falciformis, Mesembryanthemum crystallinum a Sesuvium portulacastrum. Druhová identifikace do Evropy pronikajících rostlin této čeledi je nezřídka problematická.
Ruschia caroli
Popis: Vytrvalá sukulentní rostlina křovitého habitu, 50–100 cm vysoká, s větvemi poléhavými až přímými, šedozelenými až načervenalými. Listy jsou vstřícné, čárkovité, v průřezu víceméně trojúhelníkovité, dužnaté, se zelenými tečkami. Květy vyrůstají ve svazečcích po 1–5, jejich průměr dosahuje 1–3 cm; kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, dužnaté, odstálé; korunní lístky jsou početné, čárkovité, růžové až nachové; staminodia obklopují tyčinky nahloučené ve středu květu. Plodem je tobolka.
Poznámka: Rod Ruschia je velmi početný, bylo popsáno přes 400 druhů, odhaduje se, že jejich reálný počet se může pohybovat kolem 220 druhů. Všechny pocházejí z jižní Afriky, přesněji ze západní a centrální části Jihoafrické republiky, z Lesotha a jižní Namibie. Ernst Franz Theodor Rusch (1897–1964), po němž byl rod pojmenován, byl namibijským farmářem a sběratelem rostlin.
Ruschia caroli
Ruschia caroli
Ruschia caroli
Ruschia caroli
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 4. 2017 (Portugalsko, Zambujeira do Mar, Praia dos Alteirinhos).