RUSSULA CYANOXANTHA (Schaeff.) Fr. – holubinka namodralá / plávka modrastá

Syn.: Agaricus cyanoxanthus Schaeff., Russula cutefracta Cooke, Russula cyanoxantha f. cutefracta (Cooke) Sarmati, Russula cyanoxantha f. pallida Singer, Russula cyanoxantha f. peltereaui Singer, Russula cyanoxantha var. cutefracta (Cooke) Sarmati – holubinka rozpukaná
Čeleď: Russulaceae Lotsy – holubinkovité

Russula cyanoxantha

Rozšíření: Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule.

Ekologie: Vyrůstá hojně v květnu až listopadu pod listnáči v doubravách, bučinách, dubohabrových lesích, někdy pod jehličnany. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách.

Russula cyanoxantha

Popis: Klobouk má průměr 5–15 cm, v mládí je polokulovitý, později až rozprostřený, nepravidelně zvlněný, s prohloubeným středem. Povrch je jemně paprskovitě vláknitý, okraj ostrý, nerýhovaný, pokožka je lepkavá, dlouho lesklá, dá se do třetiny sloupnout. Má proměnlivou barvu od růžové po téměř fialovočernou, s modrými nebo olivovými tóny, ve středu často bledne na okrově žlutou. Lupeny jsou tenké, připojené až krátce sbíhavé, na obou koncích zúžené, pružné, nelámavé, na omak jako mastné, mají bílou, později světle krémovou barvu. Třeň je 5–12 cm vysoký, 1,5–3 cm tlustý, válcovitý, někdy kyjovitý, v mládí plný, později s vatovitým vnitřkem, má bílou barvu, někdy s fialovým nádechem. Dužnina je bílá, masitá, pevná, šťavnatá. Vůně nevýrazná, chuť jemná, téměř oříšková. Výtrusný prach je bílý, výtrusy elipsoidní, jemně bradavčité, 8–9 × 7–8 µm velké.

Russula cyanoxanthaRussula cyanoxantha
Russula cyanoxantha

Záměny: Může být zaměněna za další podobně zbarvené holubinky, např. mandlovou (Russula vesca), kachní (Russula anatina) a holubinku bukovku (Russula heterophylla). Typickým znakem pro holubinku namodralou jsou na omak jakoby mastné lupeny.

Využití: Je to velmi dobrá jedlá houba, vhodná k jakýmkoli kuchyňským úpravám.

Russula cyanoxantha

Fotografováno od 23. 5. do 16. 7. 2009 (Česko, u Roztok).