Syn.: Ruta bracteosa DC., Ruta fumariifolia Boiss. et Heldr.
Čeleď: Rutaceae Juss – routovité
Ruta chalepensis
Rozšíření: Druh původní patrně pouze ve Středozemí, zřejmě jen zavlečený na Kanárské ostrovy a Madeiru, také do Jemenu a Etiopie. Druhotně se vyskytuje také v americké Kalifornii a Texasu, na Portoriku, ostrovech Juana Fernándeze (zde invazivní), ve středním Chile a severní Argentině.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, často v blízkosti moře, ale může stoupat až do nadmořské výšky okolo 2000 m, v oblastech s druhotným rozšířením často na stanovištích narušovaných lidskou činností, v okolí lidských sídel, zahrad a cest. Vykvétá v březnu až červenci.
Ruta chalepensis
Popis: Aromatický polokeř 20–80 cm vysoký, bohatě větvený. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 2–3krát peřenosečné, až 20 cm dlouhé, šedozelené, úkrojky jsou úzce obvejčité, 1–1,5 cm dlouhé, celokrajné, rozdrcené vydávají velmi silný až dusivý zápach. Květenstvím je koncový vidlan, květy jsou 4–5četné, 6–8 mm v průměru, kališní lístky jsou úzce vejčité až kopinaté, korunní lístky jsou eliptické, na okraji vykrajovaně zubaté až dřípené, žluté. Plodem je tobolka.
Ruta chalepensis
Ruta chalepensis
Ruta chalepensis
Fotografováno dne 18. 5. 2012 (Itálie, Sardinie, Capo Caccia).