RUTA GRAVEOLENS L. – routa vonná / ruta voňavá

Česká jména: routa obecná (Presl 1846), routa vonná (Dostál 1950, Mareček 2001)
Slovenská jména: ruta voňavá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité

Ruta graveolens

Rozšíření: Nominátní sivozelený poddruh s mělce laločnatou tobolkou R. graveolens subsp. graveolens je původní ve východním Mediteránu a na Krymu. Žlutozelený poddruh s hluboce laločnatou tobolkou routa vonná zahradní (R. graveolens subsp. hortensis) se v ČR pěstuje jako léčivka a v severních Čechách a na jižní Moravě vzácně zplaňuje.

Ekologie: V původním areálu vyhledává skály, zdi a suché svahy.

Ruta graveolens

Popis: Routa vonná je 20–60 cm vysoký, díky glykosidu rutinu žlutozeleně až zelenomodře zbarvený, nepříjemně páchnoucí polokeř. Listy jsou v obrysu trojuhelníkovité, střídavé, peřenosečné, slabě dužnaté a jejich koncový lístek má obvejčitý tvar. Kvete od března (u nás až od června) do srpna až září žlutými květy uspořádanými do koncových vidlanů. Vrcholové květy jsou 5četné s 10 tyčinkami, zatímco ostatní 4četné s 8 tyčinkami. Vejčité a lžícovitě prohnuté korunní lístky mají kápovitou špičku. Plodem je laločnatá tobolka na vzpřímené stopce.

Záměny: S podobnými druhy rostoucími na stejných stanovištích se setkáme pouze v oblasti Mediteránu. Jsou to routa R. chalepensis, která má vykrajovaně zubaté korunní lístky a R. angustifolia s užšími (do 3,5 mm) úkrojky listů a špičatými chlopněmi tobolek.

Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněný druh v Srbsku.

Využití: Tato známá léčivá bylina má například protikřečové účinky při bolestech žlučníku a ledvin, zvyšuje pružnost cév, omezuje sklerózu nebo snižuje menstruační potíže. Routový olej se používal již od starověku. V arabských zemích dokonce přidávali její listy do mléka pro zlepšení jeho chuti.

Poznámka: Po styku s pokožkou a následném oslunění může způsobovat nepříjemné puchýře stejně jako třemdava bílá (Dictamnus albus), u nás domácí rostlina ze stejné čeledi.

Ruta graveolensRuta graveolens
Ruta graveolens

Fotografováno R. graveolens subsp. hortensis v září 2007 (Velká Británie, Londýn, botanická zahrada Chelsae) a R. graveolens subsp. graveolens v březnu 2008 (Španělsko, El Chorro).