Syn.: Allocarpus sabaoioides Less., Allocarpus sabazioides Schltdl., Allocarpus sabazoides Less., Baziasa sarmentosa (Less.) Steud., Calea sabazioides (Less.) Hemsl., Sabazia radicans S. F. Blake, Sabazia triangularis S. F. Blake, Tridax ehrenbergii Sch.Bip. ex Klatt
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Sabazia sarmentosa
Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od jihomexického státu Chiapas až po vulkán Barú v západní Panamě. Právě z této panamské sopky (pocházejí odtud i naše fotografie) je uváděna endemická varieta Sabazia sarmentosa var. papposa.
Ekologie: Roste v horských lesích a lesních lemech, objevuje se na sopečných svazích, zasahuje také do párama, osídluje i stanoviště narušovaná lidskou činností, okraje cest, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od ledna do července, jednotlivé květy se však nezřídka objevují po celý rok.
Sabazia sarmentosa
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 20–90 cm dlouhou, někdy v uzlinách kořenující, lysou nebo chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíky 1–3 cm dlouhé, čepele kopinaté až vejčité, 2–6(–9) cm dlouhé a 1,2–3(–4,5) cm široké, na bázi klínovité, zaokrouhlené nebo až uťaté, po okraji hrubě pilovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, štětinatě chlupaté. Úbory vyrůstají na stopkách 3–20 cm dlouhých, chlupatých; zákrov je polokulovitý až zvonkovitý, zákrovních listenů je 10–15, jsou seřazeny ve 2–3 řadách, kopinaté až vejčité, 3–8 mm dlouhé, lysé; jazykovitých květů je 5–8(–11), liguly jsou podlouhlé až klínovité, 5–11 mm dlouhé, na vrcholu 3laločné, bílé; trubkovitých květů je (20–)40–100, jejich koruna je 2,4–3 mm dlouhá, žlutá. Plodem je nažka.
Poznámka: K rodu Sabazia je v současnosti řazeno 16 akceptovaných druhů, jejichž areál se táhne od středního Mexika přes Střední Ameriku až do Kolumbie.
Sabazia sarmentosa
Sabazia sarmentosa
Sabazia sarmentosa
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 3. 2014 (Panama, Volcán Barú).