SACCHARUM OFFICINARUM L. – cukrová třtina

Syn.: Arundo saccharifera Garsault, Saccharifera officinalis Stokes, Saccharum atrorubens Cuzent et Pancher ex Drake, Saccharum fragile Cuzent et Pancher ex Drake, Saccharum glabrum Cuzent et Pancher ex Drake, Saccharum luzonicum Cuzent et Pancher ex Drake, Saccharum monandrum Rottb., Saccharum obscurum Cuzent et Pancher ex Drake, Saccharum occidentale Sw., Saccharum officinale Salisb., Saccharum rubicundum Cuzent et Pancher ex Drake, Saccharum violaceum Tussac
Česká jména: cukrovník obecný, cukrová třtina (Presl 1846)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Saccharum officinarum

Rozšíření: Původ cukrové třtiny je nutné hledat v jihovýchodní Asii, v případě druhu Saccharum officinarum zřejmě na Nové Guinei. Později se pěstování rozšířilo dále na západ; už ve středověku se cukrová třtina pěstovala na Blízkém východě a v jižní části Středozemí, záhy po kolonizaci se kultury cukrové třtiny objevily v Makaronésii. Dnes patří k významným zemědělským komoditám i v oblasti Karibiku a v Brazílii, dále také v severovýchodní Austrálii.

Saccharum officinarum

Ekologie: K růstu potřebuje cukrová třtina tropické nebo subtropické klima (roční průměr 16–30 °C) s vyšším podílem srážek (alespoň 600 mm v ročním úhrnu). Třtina patří k tzv. C4 rostlinám, takže vyžaduje vyšší dávky slunečního záření, ale na druhé straně patří k nejlepším producentům biomasy: ve vhodných podmínkách vytvoří až 9 kg hmoty na 1 m2. Některé odrůdy cukrové třtiny jsou schopny asimilovat vzdušný dusík, což činí za pomoci baktérie Glucoacetobacter diazotrophicus, která žije nikoli v hlízkách na kořeni, ale v mezibuněčných prostorech ve stéblech.

Saccharum officinarum

Popis: Velmi statná vytrvalá tráva, jejíž hladká stébla dorůstají výšky 3–5 m a mají 2–3 cm v průměru; v dolní části mají krátká internodia, v horní části jsou internodia mnohem delší; uvnitř stébel se nachází dužnatá dřeň s vysokým obsahem cukru. Listy jsou pochvaté, čepele jsou 80–120 cm dlouhé a 4–6 cm široké, jejich střední žilka je nápadně ztloustlá, bělavá. Na vrcholu stébel se tvoří latovitě větvené květenství 20–60 cm dlouhé; jednotlivé klásky jsou dvoukvěté, asi 3 mm dlouhé a jsou ukryté v chloupcích, které vyrůstají na bázi plev a klásek 2–3krát přesahují. Plodem je okoralá obilka.

Využití: Patří k nejvýznamnějším cukrodárným rostlinám, v mnoha oblastech světa je to jedna z nejdůležitějších zemědělských komodit. V současné době se pěstuje více než ve 100 zemích. Cukr z cukrové třtiny se používá jako základní surovina pro výrobu rumu (pravého, „bílého“), k moderním způsobům využití patří i zpracování cukru na etanol (v Brazílii se používá k pohonu aut). Zbytky stébel po extrakci cukerného roztoku se používají ke krmení.

Poznámka: Pěstované kultivary cukrové třtiny jsou především hybridní rostliny kulturního původu; na jejich vzniku se podílely zřejmě 4 plané druhy rodu Saccharum.

Saccharum officinarumSaccharum officinarum
Saccharum officinarumSaccharum officinarum
Saccharum officinarum
Saccharum officinarum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antăo, Valle do Paúl).