Zobrazit místo Sachalinsko-hokkaidská provincie na větší mapě

Jižní část ostrova Sachalin, 4 nejjižnější Kurilské ostrovy (ostrovy Urup, Iturup, Kunašir a Šikotan) a japonský ostrov Hokkaidó (s výjimkou jihozápadního cípu) tvoří samostatnou Sachalinsko-hokkaidskou provincii Východoasijské oblasti Holarctis.
Sachalinsko-hokkaidská provincie
Geologický podklad Sachalinu tvoří křídové vápence a třetihorní sedimenty, mezi kterými jsou výchozy krystalinika; ostatní ostrovy jsou budovány vulkanity. Klima provincie je charakterizováno mrazivými zimami, během nichž mohou teploty poklesat i pod –40 °C, a poměrně chladnými a vlhkými léty.
Sachalinsko-hokkaidská provincie
Typickou vegetací jsou jehličnaté lesy, které na Hokkaidu doprovázejí hory, zatímco na Sachalinu sestupují až k pobřeží. Na jejích složení se podílí jedle Abies sachalinensis a smrky Picea jezoensis a Picea glehnii, spolu s břízami Betula ermanii a Betula maximowicziana a olší Alnus hirsuta.
Sachalinsko-hokkaidská provincie
V keřovém patře najdeme javor Acer caudatum subsp. ukurunduense, brslen Euonymus macropterus, z vřesovcovitých např. borůvku Vaccinium smallii, pěnišník Rhododendron fauriei a druh Menziesia pentandra. Místy se objevuje v podrostu i bambus Sasa kurilensis a liány, např. Actinidia kolomikta. Na rašeliništích lze najít ostřicové porosty s Carex miyabei nebo Carex augustinowiczii, na kyselejších dominuje bezkolenec Molinia japonica s podezření Osmunda cinnamomea.
Sachalinsko-hokkaidská provincie
Nad horní hranicí lesa jsou trávníky a keříčková společenstva s Phyllodoce aleutica s četnými druhy vlnic (Oxytropis), v nejvyšších polohách pak různé druhy violek (Viola), prvosenek (Primula), s nimiž roste např. routevník Callianthemum miyabeanum, srdcovka Dicentra peregrina nebo kohátka Tofieldia coccinea.
Sachalinsko-hokkaidská provincie
Na pobřežních útesech se objevuje jalovec Juniperus chinensis, který provází hvozdík pyšný (Dianthus superbus), tužebník Filipendula kamtschatica a křídlatka Reynoutria sachalinensis, na písčitých pobřežích růže Rosa rugosa a hrachor Lathyrus japonicus.
Sachalinsko-hokkaidská provincie
Květena je charakterizována především prolínáním boreálních a východoasijských prvků; z japonských elementů jsou zastoupeny např. duby Quercus mongolica a Quercus dentata, tis Taxus cuspidata, korkovník Phellodendron sachalinense (Rutaceae) a šácholan Magnolia obovata a Aralia cordata (Araliaceae). Z prvků amfipacifických se zde vyskytuje např. Lysichiton camtschatcensis (Araceae), Trillium camschatcense (Melanthiaceae) a čípek Streptopus streptopoides (Liliaceae). Celkem je odtud známo asi 190 endemických druhů.
Sachalinsko-hokkaidská provincie
Články o provincii:

Původní květenu provincie na BOTANY.cz zastupují:

Sousedící floristické provincie:

Sachalinsko-hokkaidská provincie
Fotografoval Břetislav Šmíd.