Syn.: Berchemia yemensis Deflers, Rhamnus thea Osbeck, Rhamnus theezans L., Sageretia brandrethiana Aitch., Sageretia chanetii (H. Lév.) C. K. Schneid., Sageretia laetevirens Gontsch., Sageretia spiciflora (A. Rich.) Hutch. et Bruce, Sageretia taiwaniana Hosok. ex Masam., Sageretia theezans (L.) Brongn.
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité
Sageretia thea
Rozšíření: Druh má velký areál od východní Afriky až po východní Asii. V Africe byl zjištěn v Etiopii, Eritreji a v Somálsku, dále roste na jihu Arabského poloostrova v Saúdské Arábii, Jemenu a v Ománu. Hlavní část areálu leží v Asii, kde se vyskytuje od východního Íránu přes Afghánistán, Pákistán, Indii, Nepál, Thajsko, Vietnam a Čínu až po Tchaj-wan, Koreu a Japonsko. Asi 35 druhů rodu je rozšířeno v území od severovýchodní Afriky po jihovýchodní a východní Asii.
Ekologie: Roste v horách jako součást rozvolněných křovinatých porostů, na západě areálu vystupuje do nadmořských výšek přes 3000 m, na východě do 2000 m. Je světlomilný, v zimě snáší poklesy teplot až k 0 °C. Kvete na podzim, plody dozrávají na jaře.
Sageretia thea
Popis: Stálezelený, bohatě větvený keř až 2(–3) m vysoký. Větvičky jsou hnědé, v mládí jemně plstnaté, zakončené kolci. Listy v dolních částech větviček jsou vstřícné, výše střídavé, krátce řapíkaté, kožovité, podlouhlé nebo vejčité, 2–4,5 cm dlouhé a 0,7–2,5 cm široké, na bázi většinou zaokrouhlené, na okraji jemně pilovité, na vrcholu špičaté, tupé i zaokrouhlené, shora leskle tmavozelené, na rubu světlejší, na spodní straně často jemně pýřité. Vonné květy vyrůstají zpravidla v krátkých hroznech nebo latách v úžlabí listů, jsou oboupohlavné, kališní lístky jsou miskovité, na bázi velmi krátce srostlé, jejich cípy jsou trojúhelníkovité, asi 1 mm dlouhé, korunní lístky jsou kratší než kalich, kopisťovité, na vrcholu nejčastěji dvouklané, žluté, tyčinek je 5, gyneceum srůstá ze 3 plodolistů, blizna je trojklaná. Plodem je kulovitá až elipsoidní, purpurově černá peckovice s 1–3 peckami a dužnatým, kyselým mezokarpem.
Sageretia thea
Sageretia thea
Využití: Druh se často pěstuje; protože dobře snáší zastřihování, je velmi oblíbený pěstiteli bonsají. Pěstované rostliny vytvářejí poměrně tlusté kmíny s borkou sloupávající se v plátech, připomínající platan.
Sageretia thea
Fotografováno dne 15. 2. 2010 (Jemen, Jabal Haráz: Hajjarah).