Syn.: Salix longifolia var. exigua (Nutt.) Bebb, Salix fluviatilis var. exigua (Nutt.) Sarg.
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Salix exigua
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od západního Kansasu a Texasu až po Kalifornii, zasahuje i do jihozápadní Kanady a severního Mexika. V areálu se rozlišují dvě variety. Podle některých taxonomických koncepcí se k tomuto druhu připočítával i typ, který se vyskytuje ve velkém areálu od střední Aljašky přes značnou část Kanady až po severovýchodní oblasti USA a který byl klasifikován jako poddruh S. exigua subsp. interior. Na tomto místě však tento taxon od druhu Salix exigua zcela oddělujeme.
Ekologie: Nominátní varieta roste na březích vodních toků a jezer, na písčitých nebo štěrkovitých půdách, v nadmořských výškách od 600 až do 2800 m. Varieta Salix exigua var. hindsiana se vyskytuje jen v Kalifornii a Oregonu, osídluje pobřežní oblasti od hladiny moře jen do nadmořské výšky okolo 600 m.
Salix exigua
Popis: Dvoudomý keř nebo strom, 0,5–5(–17) m vysoký. Větve jsou šedohnědé nebo červenohnědé, lysé nebo plstnaté, listy jsou střídavé, řapíkaté, úzce kopinaté, 30–136(–143) × 2–14 mm, jsou 6,5–28(–37,5)krát delší než široké, na okraji lehce podvinuté, celokrajné nebo jemně pilovité, lysé nebo chlupaté, v mládí žlutozelené. Samčí jehnědy jsou 7–54 mm dlouhé a 2–10 mm široké, samičí 14,5–70 mm dlouhé a 3–12 mm široké, listeny jsou 1,2–2,6 mm dlouhé. Tobolky jsou 4–8 mm dlouhé.
Poznámka: Druh se nezřídka kříží s dalšími severoamerickými druhy vrb, především s druhy Salix interior a Salix melanopsis.
Salix exigua
Salix exigua
Salix exigua
Salix exigua
Fotografováno v průběhu roku 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park a Fish Creek Provincial Park, Mallard Point).