Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Salix glabra
Rozšíření: Druh má těžiště areálu v jihovýchodních Alpách (Rakousko, severovýchodní Itálie), přesahuje do Bavorska, na západ zasahuje až do italského Piemontu; ve Švýcarsku jen omezeně v nejjižnější části. Na jihovýchod proniká ze slovinských Julských Alp i do severní části Dinarských hor do Chorvatska a snad i Bosny a Hercegoviny.
Ekologie: Výslunné lesní okraje, světlé borové lesy, na bazických podkladech, velmi často na dolomitu. Roste od montánního do subalpínského stupně, do nadmořské výšky kolem 1800 m.
Salix glabra
Popis: Opadavý dvoudomý keř vysoký 0,3–1,5 m; větve jsou lysé. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, při sušení černají, čepel je eliptická až obvejčitá, oboustranně lysá, na líci leskle zelená, na rubu sivě ojíněná, na okraji drobně pilovitá. Samčí jehnědy jsou 3–5 cm dlouhé; samčí květy nesou 2 tyčinky, jejich nitky jsou na bázi chlupaté. Listeny v samičích jehnědách jsou jednobarevně žlutozelené nebo na špičce hnědavé; semeník je lysý. Plodem je tobolka s křídlatými semeny.
Záměny: Vrba ze suchých stanovišť na bazických podkladech, nápadná jakoby nalakovanými, zcela lysými listy. Dosti podobná Salix waldsteiniana má listy alespoň na rubu listů před špičkou roztroušeně chlupaté, při sušení nečerná a její semeníky a tobolky jsou chlupaté.
Salix glabra
Salix glabra
Salix glabra
Fotografováno dne 10. 5. 2014 (Rakousko, Horní Rakousy: Pießling, Veichltal).