Syn.: Pleiarina gooddingii (C. R. Ball) N. Chao et J. Liu, Salix nigra var. vallicola Dudley, Salix vallicola Britton
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Salix gooddingii
Rozšíření: Pochází ze Severní Ameriky. V USA roste od Kalifornie po jižní Texas, zasahuje i do severního Mexika, s jistotou ještě ve státě Sinaloa.
Ekologie: Provází břehy vodních toků, porosty na prameništích i na návětrných svazích nad mořem.
Salix gooddingiiSalix gooddingii
Popis: Opadavý dvoudomý strom, dorůstá výšky 6–15 m; borka je drsná, tmavá; letorosty jsou ohebné, většinou žluté nebo žlutozelené, pýřité až olysalé. Listy jsou střídavé; řapík je 4–10 mm dlouhý; čepel je úzce kopinatá, 6,5–13 cm dlouhá a 1–1,6 cm široká, v mládí jemně chlupatá, posléze lysá nebo s roztroušenými zkadeřenými chlupy, zelená, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, na okraji jemně pilovitá, na vrcholu dlouze zašpičatělá; palisty jsou záhy opadavé. Samčí jehnědy jsou 2–8 cm dlouhé; šupiny jsou vejčité, žluté, přímé, chlupaté; tyčinek je 4–6(–8). Samičí jehnědy jsou 2,5–8 cm dlouhé, spíše řídké; semeník je chlupatý. Plodem je lysá, červenohnědá tobolka 6–7 mm dlouhá.
Poznámka: Velmi blízce příbuzná je vrba Salix nigra; areály obou druhů se stýkají v Texasu, kde byly zaznamenány populace s intermedierními znaky.
Salix gooddingii
Salix gooddingii
Salix gooddingii
Salix gooddingii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).