Syn.: Salix aemulans Seem., Salix reticulata var. nana Andersson, Salix reticulata subsp. nivalis (Hook.) Á. Löve, D. Löve et B. M. Kapoor, Salix reticulata var. nivalis (Hook.) Andersson, Salix reticulata var. saximontana (Rydb.) Kelso, Salix saximontana Rydb., Salix vestita var. nana Hook.
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Salix nivalis
Rozšíření: Horský druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od Britské Kolumbie a Alberty po východní Kalifornii a sever státu New Mexico.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích a horských hřebenech, v karech, na březích horských jezer, v nadmořské výšce od 1900 až do 4000 m. Kvete od června do srpna.
Salix nivalis
Popis: Nízký dvoudomý keřík, z podzemních větviček tvoří přízemní kolonie jen 1–4 cm vysoké. Nadzemní větvičky jsou vystoupavé až přímé, žlutohnědé nebo červenohnědé, lysé nebo chlupaté; listy jsou řapíkaté, eliptické, 6–22 × 4–15 mm, 1,1–2,8krát delší než široké, na líci lysé nebo hedvábitě chlupaté, lesklé, s poněkud vnořenou síťovitou žilnatinou, na rubu lysé, sivé, celokrajné, podvinuté, na vrcholu zaokrouhlené nebo uťaté; palisty chybějí. Samčí jehnědy nesou 6–11 květů, jsou dosti husté, 7–19 mm dlouhé a 2,5–6 mm široké, v každém květu jsou 2 tyčinky, lysé nebo jen na bázi nitek chlupaté; samičí jehnědy mohou být i řídké, s 4–17 květy, 7–21 mm dlouhé a 2–9 mm široké, 4–17květé, listeny 0,8–1,8 mm dlouhé, žlutohnědé nebo světle růžové. Tobolky jsou 3–4 mm dlouhé.
Poznámka: Starší literaturou býval tento druh vrby klasifikován jako varieta cirkumpolárně rozšířeného druhu Salix reticulata, tedy jako S. r. var. nana, novější koncepce jej vydělují do samostatného druhu.
Salix nivalis
Salix nivalis
Fotografovali Karel Bergmann, v červenci 2011 (Kanada, Alberta: Plateau Mountain Ecological Reserve), Alena Vydrová a Vít Grulich, v červenci 2007 (Kanada, Alberta: Jasper NP, Edith Cavell Meadows; Banff NP, Parker Ridge a Sentinel Pass).