Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Salix serpyllifolia
Rozšíření: Endemit Alp. Roste ve Francii, Švýcarsku, Německu, Rakousku, Itálii a Slovinsku. Údaje z Pyrenejí se zřejmě vztahují k jiným miniaturním vrbám.
Ekologie: Roste v alpínském stupni na mělkých kamenitých půdách, porůstá skalní hřebínky a terásky nebo sutě tvořené jemnou drtí, často na místech exponovaných vůči větru. Zpravidla na bazickém podkladě, na vápencích nebo vápnitých břidlicích, nejčastěji výše než 2000 m n. m.
Salix serpyllifolia
Popis: Nízký, k zemi přitisklý, vytrvalý, dvoudomý keříček, tvořící kompaktní polštářky, které dorůstají výšky 1–2 cm; výmladky nadzemní, 1–7 cm dlouhé. Listy střídavé, kratičce řapíkaté, okrouhlé, eliptické nebo obvejčité, 3–8 mm dlouhé (na výmladcích výjimečně dosahující délky až 1 cm) a 2–4 mm široké, oboustranně zelené, lesklé, lysé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé, uťaté nebo řidčeji lehce vykrojené, s 2–4 páry obloukovitých postranních žilek, anastomózy nezřetelné. Samčí jehnědy jsou asi 5 mm dlouhé, téměř přisedlé mezi listy, s 2–5 květy; listeny jsou jednobarevné, žlutozelené nebo žluté; tyčinky 2, s lysými nitkami. Samičí jehnědy také nanejvýš 5 mm dlouhé, rovněž skoro přisedlé, s 2–8 květy; listeny žlutavé nebo zelenavé, v době zralosti někdy jednobarevně červené; semeník je stopkatý, kuželovitý. Plody jsou drobné tobolky s ochmýřenými semeny.
Poznámka: Kuriózní vrba, jedna z nejmenších dřevin na světě.
Salix serpyllifolia
Salix serpyllifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 7. 2006 (Rakousko, Vysoké Taury: Fragant, Sadnig).