Syn.: Salsola obpyrifera Botsch. et Akhani
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité; Chenopodiaceae Vent. – merlíkovité
Salsola drummondii
Rozšíření: Roste na severovýchodě Arabského poloostrova v Saúdské Arábii, Kataru, Sjednocených arabských emirátech a Ománu, dále v jižním Íránu, Pákistánu a přilehlých částech Indie.
Ekologie: Nejčastěji roste na písčitých a lehce zasolených místech ve vádí, dosti často nedaleko mořského pobřeží. Vystupuje do nadmořské výšky 150 m.
Salsola drummondii
Popis: Keřík vysoký 30–75(–100) cm; větvičky mají průměr až 1,5 cm, jsou lysé, v mládí šedobílé, později hnědavé a uzlovité. Listy jsou většinou střídavé, jen na koncích větviček někdy téměř vstřícné, dužnaté, přisedlé, kyjovité, obráceně hruškovité až skoro kulovité, 2–5(–8) mm dlouhé a 2–3 mm široké, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství je listenatá koncová lata; listeny jsou podobné listům, dužnaté; květy jsou oboupohlavné, drobné, 5četné; okvětí tvoří téměř okrouhlé lístky s úzkým křídlatým lemem; tyčinek je 5; blizny jsou 2. Plodem je nažka s křídlatým lemem z vytrvávajících okvětních lístků, dosahuje včetně křídel 5–7(–9) mm v průměru, křídla jsou poněkud nestejná, slámově žlutá nebo narůžovělá.
Salsola drummondii
Salsola drummondii
Salsola drummondii
Salsola drummondii
Fotografováno dne 26. 9. 2015 (Omán, reg. Al Wusta, Duqm).