SALVIA ABROTANOIDES (Kar.) Sytsma – šalvěj dřevinkovitá / šalvia

Syn.: Perovskia abrotanoides Kar., Perovskia artemisioides Boiss.
Česká jména: perovskie dřevinkovitá (Mareček 1999)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Salvia abrotanoides

Rozšíření: Druh horských oblastí Střední Asie, vyskytuje se ve východní Íránu, Turkmenitánu, Afghánistánu, Tádžikistánu, na severu Pákistánu a v Tibetu.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, na březích horských říčních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3500 m. Kvete od června do září.

Salvia abrotanoides

Popis: Výrazně aromatický polokeř s větvemi vystoupavými až přímými, až 150 cm dlouhými, na bázi dřevnatými, hustě bíle chlupatými a řídce žláznatými. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, v obrysu podlouhle vejčité, 4–7 cm dlouhé a asi 2,5 cm široké, 2krát zpeřené, úkrojky jsou čárkovité až podlouhlé, 2–4 mm dlouhé a až 1,4 mm široké, lysé nebo řídce chlupaté a nažloutle žláznaté, na vrcholu tupé. Květenství je latnaté, 27–40 cm dlouhé; listeny jsou úzce kopinaté, 1–1,5 mm dlouhé, špičaté; květy jsou krátce stopkaté, kalich je asi 4,5 mm dlouhý, nachový, hustě bíle chlupatý, žláznatý, 2pyský; koruna je modrá až modrofialová, až 11 mm dlouhá, řídce chlupatá, trubka je 5–6,5 mm dlouhá, horní pysk až 3 mm dlouhý, dolní zhruba 3,5 mm dlouhý. Plody jsou tvrdky.

Využití: Vysazuje se v zahradách a parcích střední Evropy jako nenáročná okrasná rostlina, která vyžaduje slunné a suché stanoviště. V zimě namrzá, ale spolehlivě obrůstá a v dalším roce i bohatě kvete. V kultuře se objevuje v několika odrůdách, je patrně častější než jí poněkud podobná šalvěj Yangova (Salvia yangii).

Poznámka: Dříve byl tento druh řazen do rodu Perovskia, v roce 2017 byl však ve shodě se závěry molekulárních analýz včleněn do rodu Salvia.

Salvia abrotanoides
Salvia abrotanoidesSalvia abrotanoides
Salvia abrotanoidesSalvia abrotanoides
Salvia abrotanoides
Salvia abrotanoides
Salvia abrotanoides

Fotografováno dne 10. 9. 2021 (Česko, Čechy, kultura).