Syn.: Arischrada molucellae (Benth.) Pobed., Crolocos colorata (Vahl) Raf., Megyathus acetabulosum (L.) Raf., Salvia acetabulosa L., Salvia africana L., Salvia barbata Lam., Salvia colorata Vahl, Salvia integerrima Mill., Salvia lanuginosa Burm. f., Salvia molucellae Benth., Salvia rotundifolia Salisb., Salvia subspathulata Lehm., Salvia tauricola Schott et Kotschy ex Boiss., Salvia undulata Benth., Stiefia molucellae (Benth.) Soják
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Salvia africana-caerulea
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Northern a Western Cape, areál se táhne zhruba mezi městečky Vanrhynsdorp a Caledon. Z provincie Eastern Cape pocházejí jen staré údaje.
Ekologie: Vyskytuje se ve vegetaci fynbos na pobřeží i na svažitých stanovištích na chudém pískovcovém podkladu. Lokality leží v oblastech s převažujícími zimními srážkami až do nadmořské výšky 1100 m. Květy této šalvěje opylují včely, přilákané hojným nektarem.Salvia africana-caerulea
Popis: Aromatický keř vysoký 0,6–1,5(–2) m, větvený od báze; větve jsou hranaté, šedavě plstnaté až chlupaté, s žláznatými tečkami a někdy i žláznatými chlupy. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté; čepel je široce obvejčitá až široce obvejčitá, 0,8–2,5(–3,5) cm dlouhá a 0,4–1,5(–2,5) cm široká, na líci poněkud vrásčitá, zelenavá a nežláznatě chlupatá, na rubu šedavá a s tečkovitými žlázkami, řidčeji téměř lysá, na bázi klínovitá, celokrajná nebo zoubkovaná, nad bází někdy s oušky, na vrcholu zaokrouhlená nebo tupě špičatá. Květenství tvoří 5–12 lichopřeslenů, každý s 2–6 květy; listeny jsou vejčité, vytrvalé; kalich je nálevkovitý, za plodu až 1,4 cm dlouhý, žláznatě chlupatý, nafialovělý; koruna je pyskatá, 1,6–2,8 cm dlouhá, světle modrá, modrofialová nebo růžová, korunní trubka je 0,8–1 cm dlouhá, horní pysk je 0,8–1,8 cm dlouhý, srpovitý, dolní pysk je stejně dlouhý jako horní, s širokým zahnutým středním lalokem, na němž bývá bělavá nebo žlutavá skvrna; tyčinky jsou 2; gyneceum tvoří 2 plodolisty, ze svrchního semeníku vyrůstá gynobazická čnělka. Plody jsou tvrdky.
Záměny: V jižní Africe se vyskytuje další velmi podobný druh šalvěje, Salvia lanceolata. Ta se však odlišuje větveným květenstvím, opadavými listeny a kratším horním pyskem.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) figuruje v kategorii taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Využití: Nať této šalvěje má bohaté využití v tradiční medicíně. Původní obyvatelstvo ji používalo proti nachlazení, horečce, ale i při poruchách trávení, první osadníci ji používali i ve veterinární medicíně. Její účinky jsou podobné jako účinky mediteránní šalvěje lékařské (Salvia officinalis).
Salvia africana-caerulea
Salvia africana-caerulea
Salvia africana-caerulea
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Prince Albert Hamlet).