Syn.: Salvia semilanata Czerniak, Sclarea ceratophylla (L.) Mill.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Salvia ceratophylla
Rozšíření: Roste na Blízkém a Středním východě. Znám je z Izraele, Jordánska, Libanonu, Sýrie, asijské části Turecka, zasahuje do Zakavkazí, dále roste v severním Iráku (asi), v Íránu a v Afghánistánu.
Ekologie: Stanovištěm jsou úhory, okraje polí a cest, obvykle na vápenci, na sádrovci nebo na vyvřelinách. Lokality leží v nadmořských výškách 300–2200 m.
Salvia ceratophylla
Popis: Dvouletá, po citrónu vonící bylina; lodyhy jsou silné, 30–60 cm vysoké, bohatě větvené, hustě žláznatě chlupaté. Listy jsou z větší části nahloučené v přízemní růžici, peřenodílné, v obrysu podlouhlé, 12–25 cm dlouhé a 4–8 cm široké, v mládí bíle vlnaté, vřeteno je křídlaté, úkrojky jsou čárkovité. Květenství je latnatě větvené, lichopřesleny jsou 2–5květé, oddálené; listeny jsou vejčité, asi 1,5 cm dlouhé a 1,2 cm široké, hrotité; květní stopky jsou přímo odstálé, 2–4 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, asi 1,2 cm dlouhý, žláznatě chlupatý, za plodu se zvětšuje; koruna je pyskatá, 1,5–2 cm dlouhá, světle až sírově žlutá, její trubka je asi 4 mm dlouhá, břichatě rozšířená, horní pysk je srpovitě zahnutý, vzácně nafialovělý; tyčinky jsou 2, každá s jedním prašným váčkem zakrnělým; semeník tvoří 2 srostlé plodolisty. Plody jsou elipsoidní tvrdky asi 3,5 mm dlouhé.
Poznámka: Málo proměnlivý druh; bylo však zaznamenáno křížení se šalvějí etiopskou (Salvia aethiopis).
Salvia ceratophylla
Salvia ceratophylla
Salvia ceratophylla
Fotografovali Mário Duchoň a Vít Grulich, dne 17. 5. 2011 (Turecko, Anatolie, Akbaş).