SALVIA COCCINEA Buc’hoz ex Etl. – šalvěj / šalvia

Syn.: Salvia pseudococcinea Jacq., Horminum coccineum (Buc’hoz ex Etl.) Moench
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Salvia coccinea

Rozšíření: Pochází ze střední Ameriky, je rozšířená na jihu USA (od Texasu na západě po Jižní Karolínu a Floridu na východě), v karibské oblasti a v Jižní Americe (Kolumbie, Peru, Brazílie, severní Argentina). V tropických a subtropických oblastech někdy zplaňuje (Čína, jižní a východní Afrika, Madagaskar, Maskarény, Kapverdy).

Ekologie: Roste v křovinách, ve světlých lesích a jejich lemech, na půdách písčitých i jílovitých.

Salvia coccinea

Popis: Vytrvalá bylina, 60–100 cm vysoká, bohatě od báze větvená, mladé výhony jsou nafialovělé. Celá rostlina je jemně chlupatá. Listy jsou řapíkaté, vstřícné, jednoduché, srdčité, s pilovitým okrajem, dlouhé až 8 cm, široké až 5 cm. Květy jsou uspořádané v přeslenech. Listeny v květenství světle zelené, srdčité, dlouze zašpičatělé, krátce přesahují kalich. Kalich je asi 0,5 cm dlouhý, dvoupyský, zelený, nafialovělý, horní pysk až tmavě fialový. Koruna je dvoupyská, jasně červená, asi 2,5 cm dlouhá, dolní pysk má dva laloky se zvlněnými okraji. Ve své domovině jsou květy opylovány kolibříky a motýly. Plodem je tvrdka. Květy i listy jsou vonné.

Salvia coccineaSalvia coccinea
Salvia coccinea

Využití: Jako ozdobná rostlina se vysazuje do skupinových výsadeb, v tropech a subtropech je to nenáročná trvalka v širokém výběru kultivarů, v mírném pásmu se pěstuje jako letnička. Pěstované odrůdy jsou červené, růžové, lososové, bílé i dvoubarevné. Je to medonosná rostlina a jako u jiných šalvějí působí její výtažky protizánětlivě. V kultuře vyžaduje slunné nebo polostinné stanoviště, spíše suché, dobře propustné půdy, dobře snáší přísušek.

Salvia coccinea

Fotografováno dne 15. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Salazie).