Syn.: Alguelaguen gaudichaudii Briq., Sphacele gaudichaudii Briq.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Salvia corrugata
Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v severní části And, v horském pásu táhnoucím se od jihozápadu Kolumbie přes Ekvádor až po severní oblasti Peru.
Ekologie: Roste ve vlhkých horských lesích a lesních lemech, často na březích vodních toků, ale i v křovinatém subpáramu a na stanovištích narušovaných lidskou činností, nevyhýbá se ani sekundární vegetaci, obvykle v nadmořských výškách zhruba od 2400 až do 3800 m.
Salvia corrugata
Popis: Rozložitý keř, 150–200(–300) cm vysoký, bohatě větvený, s letorosty nažloutle plstnatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, podlouhle kopinaté, 6–12 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, na okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu špičaté nebo tupé, na rubu nažloutle plstnaté, na líci lysé, vrásčité. Květenství je terminální, 3–8 cm dlouhé, složené z 6–12květých lichopřeslenů; listeny jsou vejčité, 5–10 mm dlouhé; kalich je 6–10 mm dlouhý, 2pyský, zelený až červeně naběhlý, řídce chlupatý; koruna je 2pyská, tmavě modrá, často s bílou skvrnkou, jemně chlupatá, trubka je 11–18 mm dlouhá, na bázi stlačená, horní pysk je slabě přilbovitý, 6–8 mm dlouhý, dolní 3laločný, 6–9 mm dlouhý. Plody jsou tvrdky.
Ohrožení a ochrana: Červená kniha Kolumbie řadí tuto šalvěj ke zranitelným druhům (VU).
Využití: V posledních desetiletích se jako okrasná rostlina prosazuje v kultuře, nálev z květů se používá jako toaletní voda.
Salvia corrugata
Salvia corrugata
Salvia corrugata
Salvia corrugata
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).