SALVIA DENTATA Aiton – šalvěj / salvia

Syn.: Salvia angustifolia Salisb., Salvia crispula Benth., Salvia rigida Thunb.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Salvia dentata

Rozšíření: Pochází z jižní Afriky. Těžiště areálu leží v jihoafrické provincii Northern Cape, přesahuje na sever provincie Western Cape i do jižní části Namibie.

Ekologie: Stanovištěm jsou suché, často kamenité svahy na žulových výchozech, vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.

Salvia dentata

Popis: Přímý, stálezelený, bohatě větvený keř vysoký 0,6–2 m; větvičky jsou zaoblené, krátce šedavě chlupaté, posléze olysalé. Listy jsou obvykle soustředěné na konci větviček, vstřícné, šedozelené; řapík je 0,2–1,2 cm dlouhý, u horních listů téměř chybí; čepel je obvejčitá až kopisťovitá, někdy kopinatá až čárkovitá, 0,4–1,2 cm dlouhá a 0,2–0,8 cm široká, krátce šedozeleně chlupatá, vroubkovaná až zubatá až peřenosečná, vzácně celokrajná, často zvlněná, na vrcholu zaokrouhlená nebo tupě špičatá. Květenství jsou 2–6květé lichopřesleny; listeny jsou vejčité až skoro okrouhlé; kalich je široce nálevkovitý, 1–1,4 cm dlouhý, krátce štětinatý a žláznatý, horní pysk má 3 krátké a široké, zaokrouhlené zuby; koruna je pyskatá, 1,8–2,4 cm dlouhá, modrá, horní pysk je 1–1,2 cm dlouhý, dvouzubý, dolní 1,2–1,4 cm dlouhý, 3laločný, prostřední lalok je vykrojený; tyčinky jsou 2; semeník je svrchní. Plody jsou tvrdky.

Využití: Místy se využívá jako nenáročná, suchomilná okrasná rostlina.

Salvia dentata
Salvia dentata
Salvia dentata

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 22. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).