Syn.: Lesemia coccinea Raf., nom. illeg., Salvia gasterantha Briq., Salvia grahamii Benth., Salvia lemmonii A. Gray, Salvia obtusa M. Martens et Galeotti, Salvia odoratissima Sessé et Moc.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Salvia microphylla

Rozšíření: Středoamerický druh, morfologicky poměrně variabilní, pochází z Mexika a snad i Guatemaly, z jižní Arizony bývá uváděna varieta Salvia microphylla var. wislizeni (čili Salvia lemmonii). Jako okrasná rostlina se pěstuje v mnoha tropických i subtropických oblastech světa, může zplaňovat. Sekundární výskyt byl zaznamenán v Kalifornii, na Antilách, ale i v Brazílii, severovýchodní Argentině a ve středním Chile, rozšířil se i na Nový Zéland, bývá uváděn také z jihozápadní Evropy. V kultuře se objevuje v několika kultivarech.

Ekologie: Roste na stanovištích vlhkých a slunných, na horských svazích, v kaňonech, ve světlých lesích, druhotně v okolí zahrad a lidských sídel, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Ve Střední Americe kvete od srpna do prosince.

Salvia microphylla

Popis: Vytrvalá bylina až bohatě větvený polokeř s větvemi až 120 cm dlouhými, hustě chlupatými, často žláznatými, někdy červeně naběhlými. Listy jsou vstřícné, řapík je 7–27 mm dlouhý, čepel eliptická až vejčitá, 10–25(–50) mm dlouhá, na bázi klínovitá, po okraji vroubkovaná, na vrcholu tupá, na líci svraskalá, šedozelená, řídce až hustě chlupatá. Květy vyrůstají v terminálním květenství 4–10(–15) cm dlouhém, lichopřesleny jsou 2–4květé; listeny jsou vejčité, 3–6 mm dlouhé, špičaté, opadavé; květní stopky jsou 2–5 mm dlouhé; kalich je 10–15 mm dlouhý, 2pyský, zelený, žláznatě chlupatý; koruna je 16–18(–26) mm dlouhá, obvykle zářivě červená, snad někdy dokonce až nachová (kultivary jsou barevně ještě pestřejší, bělavé, růžové, v různých odstínech červené), 2pyská, horní pysk je jen 6–12 mm dlouhý, přilbovitý, dolní výrazně větší než horní, svěšený, 3laločný, jeho prostřední lalok je velký, 2cípý. Plody jsou tvrdky.

Záměny: Tvarem i barvou květů dosti podobná je severomexicko-texaská šalvěj Salvia greggii; ta se vyznačuje listy celokrajnými, lysými.

Využití: V jižním Mexiku se listy této šalvěje používají v tradiční medicíně. Často se vysazuje jako okrasná rostlina v zahradách a parcích.

Salvia microphylla
Salvia microphylla
Salvia microphylla
Salvia microphylla

Fotografovala Věra Svobodová, dne 26. 3. 2019 (Chile, Santiago de Chile).