Syn.: Salvia clandestina L., Salvia horminoides Pourr., Salvia lanigera Poir. in Lam., Salvia rhodantha Zefir., Salvia controversa sensu Willk., non Ten., Salvia hiemalis Brot., Salvia verbenacoides Brot., Horminum verbenacum (L.) Mill., Gallitrichum verbenacum (L.) Fourr., Larnastyra verbenaca (L.) Raf., Sclarea verbenaca (L.) Soják
Česká jména: šalvěj sporýšová (Kubát 2002)
Slovenská jména: šalvia železníkovitá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Salvia verbenaca
Rozšíření: Centrum areálu se nachází ve Středozemí, vyskytuje se i v západní Evropě (na sever po Velkou Británii), na ukrajinském Krymu a na Kavkazu. Druhotně se objevuje i ve střední Evropě, u nás byl v minulosti opakovaně nalézán na okraji Brna. Byl zavlečen i na Kanárské ostrovy, do Austrálie, na Nový Zéland, do Severní Ameriky a snad i jižní Afriky.
Ekologie: Roste na suchých trávnících, pastvinách, v křovinách, také na ruderálních stanovištích a při okrajích cest, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1750 m. V jižní Evropě kvete v podstatě celoročně, u nás zhruba od května do července.
Salvia verbenaca
Popis: Vytrvalá bylina, 10–70(–80) cm vysoká, lodyha je přímá, jednoduchá nebo větvená, roztroušeně chlupatá, s 1–3 páry vstřícných, přisedlých nebo jen krátce řapíkatých listů. Přízemní řapíkaté listy vyrůstají v růžici, která je zelená i v době květu, jsou v obrysu podlouhle vejčité, 5–10 cm dlouhé a 2–4 cm široké, nepravidelně laločnaté až peřenosečné, na okraji zubaté. Lichopřesleny jsou 4–10květé, listeny stejně dlouhé jako kalich, zelené, kalich je 2pyský, zelený nebo fialově naběhlý, žláznatě chlupatý, koruna je 2pyská, 6–15 mm dlouhá, světle fialová, modrá nebo narůžovělá, horní pysk je přilbovitě vyklenutý, delší než dolní, který je 3laločný, jeho postranní laloky jsou kopinaté, prostřední lalok je z nich největší, okrouhlý. Plodem je vejcovitá až elipsoidní tvrdka.
Taxonomická poznámka: Druh je značně variabilní, rozlišuje se u něj řada infraspecifických taxonů, které jsou některými autory hodnoceny i jako samostatné druhy. Celá tato problematika je komplikovaná. Je možné, že tyto naše fotografie by někteří floristé hodnotili jako druh Salvia clandestina L. – ten je však v současnosti většinou literatury již chápán jen jako součást druhu S. verbenaca L.
Využití: Používá se jako léčivá bylina v tradičním mediteránním léčitelství.
Salvia verbenacaSalvia verbenaca
Salvia verbenacaSalvia verbenaca
Salvia verbenaca
Fotografováno ve dnech 17. a 20. 4. 2008 (Itálie, Gargano).