Syn.: Flipanta ovata Raf., nom. illeg., Horminum coloratum Moench, Horminum sativum Mill., Horminum viride (L.) Moench, Ormilis horminum (L.) Raf., Ormilis viridis (L.) Raf., Salvia colorata Thore, nom. illeg., Salvia comosa Salisb., Salvia dolichorrhiza Caball., Salvia horminum L., Salvia intercedens Pobed., Salvia rosanii Ten., Salvia spielmannii Scop., Salvia truncata Willd., Sclarea viridis (L.) Soják
Česká jména: šalvěj čubatá (Presl 1846), šalvěj zahradní (Kubát 2002)
Slovenská jména: šalvia zelená (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Salvia viridis
Rozšíření: V Mediteránu se tato šalvěj vyskytuje na jihoevropském i severoafrickém pobřeží, zasahuje však i do jihozápadní Asie, kde její areál vede od Sýrie přes Írán až po Turkmenistán, v oblasti Kavkazu se táhne severně až po jih evropského Ruska, rovněž na Krym. Pěstuje se v zahradách, a to i ve středoevropských, údajně může i přechodně zplaňovat.
Ekologie: Roste v xerofilních křovinách, na pastvinách, často v pobřežní zóně, stoupá však až do nadmořské výšky okolo 500 m. Kvete od března do května, v našich zahradách spíš později.
Salvia viridis
Popis: Jednoletá, vzácně dvouletá až vytrvalá bylina, 5–50 cm vysoká. Lodyha je přímá jednoduchá nebo větvená, nežláznatě nebo i žláznatě chlupatá. Listy jsou řapíkaté, jednoduché, vejčité až eliptické, 1,2–5 cm dlouhé a 0,6–3,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo srdčité, na okraji pravidelně vroubkované, na vrcholu tupé, chlupaté. Květenství je 2–37 cm dlouhé, lichopřesleny jsou 4–8květé, od sebe oddálené, buď na vrcholu květenství s listeny bez květů zvětšenými a barevně pestrými, někdy zelenými či bílými, též fialovými nebo růžovými, anebo také zcela bez těchto listenů; kalich je 2pyský, trubkovitý, 7–10 mm dlouhý, chlupatý; květy jsou 2pyské, 14–18 mm dlouhé, růžové nebo nafialovělé, horní pysk je přímý, dolní je 3laločný. Plody jsou tvrdky.
Využití: Tato šalvěj bývá s oblibou vysazována v zahradách a parcích, byla vyšlechtěna řada kulturních forem. Okrasnou hodnotu v kultuře mají především zvětšené terminální listeny, které jsou velmi nápadné barevně. Nicméně tento barevný chochol postřehneme u planých rostlin jen někdy, často jim tyto listeny chybí.
Salvia viridis
Salvia viridis
Salvia viridis
Salvia viridis
Salvia viridis
Fotografováno dne 30. 3. 2010 (Kypr, západní pobřeží poloostrova Akamas).