Syn.: Sambucus canadensis L., Sambucus cerulea var. mexicana (C. Presl ex DC.) L. D. Benson, Sambucus mexicana C. Presl ex DC., Sambucus orbiculata Greene, Sambucus simpsonii Rehder ex Sarg.
Čeleď: Adoxaceae Trautv. – pižmovkovité

Sambucus nigra subsp. canadensis

Rozšíření: Poddruh bezu černého (Sambucus nigra) pocházející z východu Severní Ameriky. Vyskytuje se především v oblasti východně od Skalistých hor (v západní části kontinentu ho střídá S. n. subsp. cerulea), ale objevuje se i v Kalifornii, zasahuje také do Mexika (Hidalgo, Oaxaca, Puebla, Veracruz) a Střední Ameriky. Na severu areál sahá po jižní Quebec a jižní Manitobu. Rozšířen a pěstován na tichomořských ostrovech, na některých je považován za invazivní (ostrovy Juana Fernándeze, Mikronésie, Havajské ostrovy, Samoa, Tonga), zplaňuje také v Indii. Nominátní poddruh roste v Severní Americe jen druhotně.
Ekologie: Roste podél říčních břehů a lesních okrajů, převážně na slunných lokalitách, v bohatých vlhkých půdách. Je častý i na narušených plochách podél cest, pod elektrickým vedením a na okrajích pasek.
Sambucus nigra subsp. canadensis
Popis: Opadavý, bohatě větvený rozložitý keř dorůstající výšky 2–4 m, někdy i malý strom. Odnožuje z kořenů a vytváří často husté křoviny. Listy jsou vstřícné, zpeřené, až 30 cm dlouhé, s 5–9 lístky, úzce eliptickými nebo až kopinatými, na vrcholu zašpičatělými, 5–15 cm dlouhými, s pilovitým okrajem. Květenstvím je plochý vrcholík, 20–30 cm v průměru, jednotlivé květy jsou pětičetné, bílé nebo krémově bílé, o průměru 5–6 mm. Plody jsou tmavě fialové až černé peckovice o průměru 3–6 mm.
Využití: Květy a zralé plody jsou jedlé. Tepelně nezpracované nezralé plody, listy, stonky a kořeny jsou toxické vzhledem k přítomnosti kyanogenního glykosidu sambunigrinu, alkaloidů a v kůře také krystalů šťavelanu vápenatého. Stejně jako z evropského nominátního poddruhu, tak i z tohoto amerického taxonu se připravuje z květů nápoj nebo se smaží v těstíčku, z plodů se připravují vína, želé, používají se jako náplň do koláčů nebo se suší. Z plodů se získává potravinářské barvivo. Celá rostlina má široké využití v tradiční medicíně: nálev z vnitřní kůry se používá jako diuterikum a projímadlo, z kůry kořenů k usnadnění porodu, k léčbě bolestí hlavy a ledvinových obtíží, nálev z květů je stimulant a vyvolává pocení, používá se vně při kožních problémech, čerstvá šťáva z plodů je projímadlo. Listy a kůra mladých výhonů mohou být použity jako rostlinný insekticid a fungicid. Z kůry se získává černé barvivo.
Vysazuje se také jako okrasný keř, existují i kultivary s ozdobnými listy, květy nebo s většími plody.
Poznámka: Část literatury hodnotí tento taxon jako samostatný druh, jeho blízkost s evropským druhem Sambucus nigra je však zjevná.

Sambucus nigra subsp. canadensis
Sambucus nigra subsp. canadensis
Sambucus nigra subsp. canadensis
Sambucus nigra subsp. canadensis
Sambucus nigra subsp. canadensis

Fotografováno dne 7. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Hawaii, u Rainbow Falls).