Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Sanchezia parvibracteata
Rozšíření: Zřejmě neotropický druh, přesněji jeho původní areál však nelze vymezit, byl totiž popsán podle rostlin pěstovaných v botanické zahradě v Kew. Sem byly tyto exempláře přivezeny z cejlonské botanické zahrady Peradeniya, tedy z oblasti, která je z hlediska definování původnosti tohoto druhu zcela nepravděpodobná. V tropických oblastech se pěstuje jako dekorativní dřevina v zahradách a parcích, odkud může zplaňovat. V současnosti se tedy vyskytuje ve Střední Americe i na Antilách, v Jižní Americe se objevuje především v amazonském předhůří And a na Brazilské vysočině, byl zavlečen také do severovýchodní Austrálie a na mnohé tichomořské ostrovy.
Ekologie: Roste v křovinách a lemech tropických deštných lesů, také na stanovištích dotčených lidskou činností, v okolí zahrad a lidských sídel, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Popis: Keř, 150–250 cm vysoký, s větvemi lysými, hranatými. Listy jsou řapíkaté, eliptické až obvejčité, 12–24(–35) cm dlouhé a 5–11(–15) cm široké, na bázi klínovité, na okraji zvlněné až pilovité, na vrcholu špičaté, lysé, s nápadnými nažloutlými žilkami. Květenství je terminální, latnaté, až 20 cm dlouhé; listeny jsou vejčité, 15–20 mm dlouhé, tupé, lysé; květy po 3–5 za každým listenem, trubkovité, přisedlé; kališní lístky jsou nestejné, přesahují listeny, jsou 20–25 mm dlouhé, tupé nebo špičaté; koruna je 5četná, 40–50 mm dlouhá, žlutá až načervenalá, chlupatá; tyčinky jsou 2, z květu výrazně vyniklé, staminodia také 2, až 15 mm dlouhá, chlupatá. Plod je 11–15 mm dlouhý.
Poznámka: Neotropický rod Sanchezia zahrnuje asi 60 druhů, s centrem druhové diverzity v severních a středních Andách.
Sanchezia parvibracteata
Sanchezia parvibracteata
Sanchezia parvibracteata
Sanchezia parvibracteata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 2. 2015 (Guatemala, Takalik Abaj).